FSOM Långdistans 12.8.2017

H21 12,7 km km

(Startad 33, Bröt 5, Diskad 1)

133Otto SimosasOK TrianFIN1:27:03
227Christian KronbergFemmanFIN1:28:30+1:27
330Anders BäckströmFemmanFIN1:33:08+6:05
429Filip BrunellOK TrianFIN1:35:35+8:32
531Topi HasuOK TrianFIN1:37:03+10:00
625Caj SnickarsOK77FIN1:46:56+19:53
721Jens JernFemmanFIN1:49:33+22:30
818Patrick KronbergFemmanFIN1:49:56+22:53
928Simo HasuOK TrianFIN1:50:24+23:21
1013Patrik WärnmanIF BraheFIN1:54:01+26:58
1123Peter SundelinFemmanFIN1:56:32+29:29
1220Christoffer GranholmFemmanFIN1:59:37+32:34
1319Viljam GrahnFemmanFIN2:00:02+32:59
1414Tony WikIF MinkenFIN2:04:20+37:17
1524Erik HaajanenOK RaseborgFIN2:07:37+40:34
161Tommy ÅbackaIF BraheFIN2:08:00+40:57
1717Christopher MikanderOK TrianFIN2:08:17+41:14
1812Jonas VesterbackMalax IFFIN2:08:37+41:34
195Joel SågforsFemmanFIN2:08:43+41:40
2010Anders BjörklundIF BraheFIN2:13:37+46:34
219Tomas GlasbergMalax IFFIN2:14:27+47:24
228Tomas KnutarTerjärv OKFIN2:16:30+49:27
233Felix GottbergPargas IFFIN2:17:09+50:06
2411Fredrik HagströmIF BraheFIN2:18:56+51:53
254Lucas VesterbackMalax IFFIN2:24:47+57:44
262Kim BergOK BotniaFIN2:32:21+1:05:18
277Jon SjöholmIF BraheFIN3:24:08+1:57:05
22Staffan JärnFemmanFINbröt
26Daniel BlomsterOK TrianFINbröt
32Otto SundOK TrianFINbröt
15Matias LundFemmanFINbröt
16Hannes HolmbackFemmanFINbröt
6Arne SågforsOK BotniaFINdisk

D21 7,7 km km

(Startad 21, Bröt 0, Diskad 1)

155Yvonne GunellPargas IFFIN59:36
254Ina WesterlundOK77FIN1:01:36+2:00
352von Katja SchoultzOK TrianFIN1:05:33+5:57
451Julia JärveläinenFemmanFIN1:08:01+8:25
547Frida LönnbergPargas IFFIN1:09:37+10:01
646Caroline SandelinNärpes OKFIN1:11:40+12:04
753Victoria HöstmanFemmanFIN1:13:37+14:01
850Anna-Sofia MarilaOK TrianFIN1:14:01+14:25
945Pernilla TunisFemmanFIN1:14:58+15:22
1043Ida-Marie SkogvikIK KronanFIN1:18:56+19:20
1142Eva-Lina SandellIK KronanFIN1:21:47+22:11
1249Vivian LindholmOK77FIN1:21:55+22:19
1344Heidi SmedsNärpes OKFIN1:26:24+26:48
1448Annelie GlasbergNärpes OKFIN1:27:27+27:51
1538Jasmin SundbäckOK TrianFIN1:29:19+29:43
1637Emilia SågforsOK BotniaFIN1:29:21+29:45
1736Anneli LövsundOK BotniaFIN1:31:49+32:13
1840Elisabeth StenlundIF BraheFIN1:34:32+34:56
1941Charlotta AcquahPargas IFFIN1:49:38+50:02
2039Hanna GrannabbaTerjärv OKFIN2:05:46+1:06:10
35Agneta BoxströmOK TrianFINdisk

H20 8,4 km km

(Startad 9, Bröt 0, Diskad 0)

164Jonathan RayOK77FIN1:03:39
262August HögnabbaTerjärv OKFIN1:07:43+4:04
367Tobias JernOK77FIN1:09:09+5:30
463Emil SeveliusOK TrianFIN1:10:15+6:36
568Hannes StubbIK FalkenFIN1:15:14+11:35
661af Fabian HällströmOK77FIN1:20:40+17:01
770Benjamin HolmgrenOK TrianFIN1:29:54+26:15
869Axel JohanssonIF BraheFIN1:31:45+28:06
966Henri PasanenOK TrianFIN1:34:13+30:34
65Leander LillhongaGamlakarleby IFFINej startad

H18 6,8 km km

(Startad 5, Bröt 0, Diskad 0)

171Eljas TaljaOK77FIN55:44
272Emil JohanssonIF BraheFIN1:04:46+9:02
373Lukas EnlundFemmanFIN1:27:53+32:09
475Kevin LillhongaGamlakarleby IFFIN1:32:57+37:13
577Lucas LiljekvistIF BraheFIN1:49:43+53:59
76Lucas MylläriNärpes OKFINej startad
74Hugo HelenelundNärpes OKFINej startad

H16 4,7 km km

(Startad 14, Bröt 0, Diskad 1)

186Alex VirtalaPargas IFFIN37:38
283Cedrik SandellOK RaseborgFIN37:57+19
387Jonny DonnerOK77FIN39:03+1:25
490Otto GripenbergIF BraheFIN40:13+2:35
584Kristian SaloOK TrianFIN40:36+2:58
692Mickel ForsellOK BotniaFIN41:00+3:22
789Robin UdellSolf IKFIN43:15+5:37
882Hannes KullmanIK FalkenFIN49:00+11:22
991William LindholmOK77FIN57:54+20:16
1088Eelis JohanssonOK TrianFIN1:00:28+22:50
1178Filip LiljekvistIF BraheFIN1:02:23+24:45
1281Christoffer BackmanFemmanFIN1:07:49+30:11
1379Waldemar SärsSolf IKFIN1:16:08+38:30
93Emil JanssonIK FalkenFINdisk
80Oskari ReijonenOK TrianFINej startad
85Viktor EhnvallIK FalkenFINej startad

H14 3,4 km km

(Startad 22, Bröt 0, Diskad 1)

1115Gustav ForsellOK BotniaFIN26:13
297Jesper DonnerOK77FIN34:13+8:00
3111Valter JoensuuIF BraheFIN34:23+8:10
4103Aaron HäggmanFemmanFIN36:36+10:23
5116Edvin EkmanOK77FIN36:47+10:34
699Simon EngströmPargas IFFIN40:35+14:22
112Cevin ArénPargas IFFIN40:35+14:22
8117Lucas FinskasFemmanFIN40:41+14:28
9104Benjamin KorentoOK77FIN42:20+16:07
10107Nooa KenttäOK77FIN43:45+17:32
1198Oscar LindgrenFemmanFIN45:15+19:02
12113Christian HindsbergOK TrianFIN45:56+19:43
1396Jimmy WesterlundIK FalkenFIN50:50+24:37
14100Max MäättäOK TrianFIN51:25+25:12
15114Jesper BergströmFemmanFIN53:18+27:05
16102Hannes GranlundIF MinkenFIN55:57+29:44
1795Linus BäckströmNärpes OKFIN58:54+32:41
1894Hannes UlfvensFemmanFIN1:00:57+34:44
19110Filip BergströmOK KristinaFIN1:04:42+38:29
20106Andreas LooFemmanFIN1:05:46+39:33
21109Tim KrookIK FalkenFIN1:25:12+58:59
101Lucas HansénOK BotniaFINdisk
105Emil HolmbackMalax IFFINej startad
108Ludvig NordinNärpes OKFINej startad

H12 2,2 km km

(Startad 21, Bröt 1, Diskad 1)

1120Jesper LindforsIK FalkenFIN22:41
2141Kasper BergströmOK KristinaFIN25:14+2:33
3121Anton ForsströmOK BotniaFIN25:40+2:59
4138Alex FagerlundOK RaseborgFIN25:59+3:18
5127Elias LindroosPargas IFFIN26:24+3:43
6130Simon NylundOK RaseborgFIN27:54+5:13
7126Rasmus TenkanenOK RaseborgFIN31:40+8:59
8136Ben FrimanSolf IKFIN33:35+10:54
9125Rasmus HautalaFemmanFIN33:43+11:02
10135Valter EhnvallIK FalkenFIN35:08+12:27
11124Rasmus KrookIK FalkenFIN35:41+13:00
12118Isak FinskasFemmanFIN37:29+14:48
13132Melker WikblomIF MinkenFIN37:58+15:17
14122Lukas KuuttinenNärpes OKFIN41:31+18:50
15128William DahlgrenOK KristinaFIN46:13+23:32
16133Eelian BergOK BotniaFIN48:47+26:06
17137Alexander BackmanFemmanFIN50:09+27:28
18139Simon BergqvistIK FalkenFIN1:30:17+1:07:36
19119Benjamin SärsSolf IKFIN1:38:15+1:15:34
131Joni GrankullIK FalkenFINbröt
129Felix HahnSolf IKFINdisk
134Jack RönnFemmanFINej startad
123Oliver UdellSolf IKFINej startad
140Viktor NordinNärpes OKFINej startad

D20 5,0 km km

(Startad 8, Bröt 0, Diskad 0)

1146Alexandra EnlundFemmanFIN40:53
2143Amy NymalmPargas IFFIN43:05+2:12
3142Ellen MyrskogIK KronanFIN46:35+5:42
4148Ida-Marie CederbergPargas IFFIN48:09+7:16
5144Isabel DonnerOK77FIN54:17+13:24
6147Evelina FurubackaOK BotniaFIN1:11:01+30:08
7149Ellen MattssonIF ÅlandFIN1:19:40+38:47
8145Mathilda LindeIF ÅlandFIN1:48:45+1:07:52

D18 4,7 km km

(Startad 16, Bröt 0, Diskad 0)

1160Janina DonnerOK77FIN42:24
2157Amanda StrandvallIF MinkenFIN43:49+1:25
3159Helmi KoliOK TrianFIN45:41+3:17
4155Jenny VirtalaPargas IFFIN46:01+3:37
5153Antonia HolmgrenOK TrianFIN46:26+4:02
6166Linnea MyrskogIK KronanFIN47:44+5:20
7152Fia SnickarsSolf IKFIN48:30+6:06
8150Matilda TorrkullaFemmanFIN55:08+12:44
9161Linnéa HalonenNärpes OKFIN1:00:55+18:31
10154von Rafaela FrenckellOK77FIN1:01:11+18:47
11165Ida JoensuuIF BraheFIN1:02:50+20:26
12164Wilma ArrakoskiOK77FIN1:06:54+24:30
13158Jonna HakalaFemmanFIN1:07:19+24:55
14156Julia LönnfeldtOK77FIN1:11:33+29:09
15163Ellinor HöstmanSolf IKFIN1:23:33+41:09
16162Julia HästöFemmanFIN1:25:28+43:04
151Emma HolmbackMalax IFFINej startad

D16 3,9 km km

(Startad 13, Bröt 0, Diskad 1)

1177Hanna LindgrenFemmanFIN37:50
2174Jill LaurénPargas IFFIN39:53+2:03
3178Lydia MårtensonOK77FIN40:54+3:04
4173Amanda HansénOK BotniaFIN45:20+7:30
5171Chira GullqvistOK TrianFIN45:54+8:04
6176Sandra IsoniemiOK TrianFIN48:39+10:49
7172Anna GranlundIF MinkenFIN48:47+10:57
8170Louise BjörklundIK FalkenFIN53:30+15:40
9167Hilma HolmbackFemmanFIN58:40+20:50
10175Linnea GranlundIF MinkenFIN1:00:56+23:06
11179Lovisa NymarkIF MinkenFIN1:07:24+29:34
12169Josephine SundqvistIF MinkenFIN1:12:53+35:03
168Jannica LindahlOK TrianFINdisk

D14 3,1 km km

(Startad 24, Bröt 0, Diskad 0)

1199Henna TorrkullaFemmanFIN32:26
2200Rosa MyrskogIK KronanFIN34:41+2:15
3181Ada KeroOK77FIN37:57+5:31
4190Olivia HahnSolf IKFIN38:36+6:10
5183Sara LaurénPargas IFFIN39:06+6:40
6202Ines TuohimaaSolf IKFIN39:25+6:59
7194Henrika BrinkPargas IFFIN42:22+9:56
8196Nicole MalmstenSolf IKFIN42:50+10:24
9184Wilhelmina BackmanOK77FIN43:50+11:24
10195Nicolina BergOK BotniaFIN44:48+12:22
11189Matilda NilssonOK77FIN45:35+13:09
12201Cilia SandellOK RaseborgFIN47:38+15:12
13180Janica HahtokariIK KronanFIN48:32+16:06
14188Kristiina MartikainenOK TrianFIN48:43+16:17
15198Wilma WickholmOK TrianFIN50:27+18:01
16187Alva BacklundFemmanFIN50:39+18:13
17192Julia EnlundFemmanFIN50:45+18:19
18186Netta PeltoniemiIF BraheFIN53:18+20:52
19197Sofia SlotteOK77FIN55:42+23:16
20185Cecilia BjörklundIK FalkenFIN58:37+26:11
21193Sandra BjörklundIK FalkenFIN1:07:14+34:48
22203Mia JanssonIK FalkenFIN1:08:51+36:25
23182Ronja ÅkerblomGamlakarleby IFFIN1:11:54+39:28
24191Monique WesterbergOK RaseborgFIN1:31:59+59:33

D12 1,9 km km

(Startad 13, Bröt 0, Diskad 1)

1206Emmi VirtalaPargas IFFIN20:02
2213Thea KullmanIK FalkenFIN21:09+1:07
3211Saga WickholmOK TrianFIN21:14+1:12
4212Ellinor HalonenNärpes OKFIN22:02+2:00
5210Lumi KenttäOK77FIN23:16+3:14
6204Lina DahllundIK FalkenFIN24:06+4:04
7216Marion ForsellOK BotniaFIN24:08+4:06
8209Karolina LindforsIK FalkenFIN25:29+5:27
9215Ida LindgrenFemmanFIN28:22+8:20
10214Johanna HäggkvistNärpes OKFIN28:43+8:41
11205Emilia LiljeqvistIF MinkenFIN30:44+10:42
12208Amanda NynäsOK BotniaFIN34:30+14:28
207Ester GripenbergIF BraheFINdisk

H35 8,4 km km

(Startad 13, Bröt 1, Diskad 1)

1222Matti JanlövIF ÅlandFIN1:03:54
2227Staffan TunisFemmanFIN1:05:27+1:33
3218Johan LövsundOK BotniaFIN1:12:41+8:47
4217Kenneth SmedsNärpes OKFIN1:15:11+11:17
5226Daniel BlomsterIF ÅlandFIN1:16:23+12:29
6225Matias ForsbackaTerjärv OKFIN1:24:37+20:43
7223Johnny ForsenTerjärv OKFIN1:25:55+22:01
8220Markus NilssonIF MinkenFIN1:27:32+23:38
9221Bernt SlotteOK BotniaFIN1:32:45+28:51
10219Henrik ÅdjersOK KristinaFIN1:35:12+31:18
11229Mattias GripenbergIF BraheFIN1:57:07+53:13
230Daniel ÅbackaOK BotniaFINbröt
228Christoffer SmedsNärpes OKFINdisk
224Markus BjörklundOK BotniaFINej startad

H40 7,9 km km

(Startad 18, Bröt 2, Diskad 0)

1249Vesa KankaanpääOK77FIN56:48
2239Thomas CederbergOK BotniaFIN1:04:38+7:50
3240Jari HautalaFemmanFIN1:08:56+12:08
4238Kenneth GrankullIK KronanFIN1:10:56+14:08
5236Niclas CaldenIF MinkenFIN1:11:48+15:00
6247Michael TorrkullaFemmanFIN1:12:30+15:42
7244Dan SnåreOK BotniaFIN1:13:30+16:42
8233Robert DonnerPargas IFFIN1:16:28+19:40
9237Carl-Oskar GranbergFemmanFIN1:17:30+20:42
10243Mikko KeroOK77FIN1:25:08+28:20
11232André ForsströmOK BotniaFIN1:31:40+34:52
12231Peter WikFemmanFIN1:43:41+46:53
13246André NylundOK RaseborgFIN1:51:09+54:21
14245Dan-Olav SpetsIK KronanFIN1:53:00+56:12
15250Kåre SärsSolf IKFIN2:21:19+1:24:31
16241Vesa IsoniemiOK TrianFIN2:34:21+1:37:33
248Jon EngströmPargas IFFINbröt
242Niklas LindellIF BraheFINbröt
235Fredrik GrannasVörå IFFINej startad
234Martin SlotteIK KronanFINej startad

H45 7,7 km km

(Startad 19, Bröt 0, Diskad 0)

1252Mikael DonnerOK77FIN1:00:06
2271Jan TorrkullaFemmanFIN1:04:26+4:20
3268Tomas WikblomIF MinkenFIN1:05:12+5:06
4266Tommy HaglundIF BraheFIN1:09:21+9:15
5264Sören SvenlinIK KronanFIN1:13:26+13:20
6263Daniel BackmanOK77FIN1:15:48+15:42
7262Patrik NymanIF BraheFIN1:17:16+17:10
8255Sören StrandvallIF MinkenFIN1:18:38+18:32
9265Rasmus MårtensonOK77FIN1:19:05+18:59
10269Jan TäppinenOK RaseborgFIN1:21:42+21:36
11254Jari JohanssonOK TrianFIN1:23:18+23:12
12259Niklas BölingIF ÅlandFIN1:24:15+24:09
13251Marko HonkalaIF BraheFIN1:25:37+25:31
14272Peter JohanssonIF BraheFIN1:28:17+28:11
15256Robert LillhongaGamlakarleby IFFIN1:37:29+37:23
16260Jouko NurmiainenOK RaseborgFIN1:44:17+44:11
17261Fredrik BackmanFemmanFIN1:54:12+54:06
18258Jonas FurubackaOK BotniaFIN1:56:22+56:16
19253Caj MalmstenSolf IKFIN2:09:59+1:09:53
257Mats NordinNärpes OKFINej startad
267Mikael SaloOK TrianFINej startad
270Pasi LiitiäinenOK TrianFINej startad

H50 6,8 km km

(Startad 29, Bröt 2, Diskad 1)

1291Jan DonnerOK77FIN49:50
2290Rainer RäbbGamlakarleby IFFIN54:39+4:49
3289Lars NymarkIF MinkenFIN58:10+8:20
4301Thomas HjerpeFemmanFIN1:00:01+10:11
5299Tomas RayOK77FIN1:01:46+11:56
6297Patric ÖstergårdOK TrianFIN1:01:53+12:03
7298Ove ArénPargas IFFIN1:05:55+16:05
8287Jori ArrakoskiOK77FIN1:07:18+17:28
9288Tom StenlundIF BraheFIN1:11:24+21:34
10284Jens-Ove HögnabbaTerjärv OKFIN1:13:38+23:48
11275Jan AldenOK TrianFIN1:14:38+24:48
12292Johan HolmbackMalax IFFIN1:16:45+26:55
13280Stefan HöstmanMalax IFFIN1:18:20+28:30
14274Leif StrandbergMalax IFFIN1:19:50+30:00
15276Johan ByggningsbackaIF BraheFIN1:22:01+32:11
16285Kristian ForsmanIF BraheFIN1:23:50+34:00
17283Anders BrinkPargas IFFIN1:23:52+34:02
18279Erik LönnfeldtOK77FIN1:25:22+35:32
19286Anders LindahlOK TrianFIN1:29:01+39:11
20295af Anders HällströmOK77FIN1:30:19+40:29
21293Tom GrönIF BraheFIN1:32:46+42:56
22294Henrik LindgrénFemmanFIN1:33:23+43:33
23300Anders NordellKimito SportföreningFIN1:35:41+45:51
24282Per-Åke FurubackaOK BotniaFIN1:43:47+53:57
25281Michael LindeIF ÅlandFIN2:04:14+1:14:24
26273Santeri KenttäOK77FIN2:05:22+1:15:32
277Eero HakalaFemmanFINbröt
278Mikael HolmIF MinkenFINbröt
296Christer SnickarsSolf IKFINdisk

H55 5,9 km km

(Startad 19, Bröt 0, Diskad 1)

1319Roald von SchoultzOK RaseborgFIN55:40
2312Thomas NyholmOK TrianFIN59:03+3:23
3310Markku VirtalaPargas IFFIN59:47+4:07
4307Stefan ÅbackaIK KronanFIN1:04:09+8:29
5316Heikki FrilanderOK TrianFIN1:04:26+8:46
6313Kenneth HögholmFemmanFIN1:07:56+12:16
7306Tommy LöfrothMalax IFFIN1:08:17+12:37
8304Kenth SågforsOK BotniaFIN1:10:50+15:10
308Göran GrannasIF ÅlandFIN1:10:50+15:10
10317Stefan StrandbergFemmanFIN1:12:27+16:47
11320Mikael BäckFemmanFIN1:12:52+17:12
12302Bo-Göran SundNärpes OKFIN1:14:21+18:41
13311Mikael KvistFemmanFIN1:14:46+19:06
14305Rune LundgrenOK TrianFIN1:20:22+24:42
15315Göran JohanssonIF ÅlandFIN1:25:37+29:57
16314Anders HäggmanIF MinkenFIN1:28:27+32:47
17303Eero PalomäkiFemmanFIN1:30:41+35:01
18309Kristian ForsellOK RaseborgFIN1:59:23+1:03:43
318Dan StenlundIF BraheFINdisk
321Stefan LillandtOK KristinaFINej startad

H60 5,0 km km

(Startad 16, Bröt 1, Diskad 0)

1336Henry NybergOK TrianFIN54:26
2335Johan GrannabbaTerjärv OKFIN56:54+2:28
3332Björn-Erik WickholmOK RaseborgFIN59:35+5:09
4338Lars JanlövIF ÅlandFIN1:00:49+6:23
5334Bengt TunisFemmanFIN1:00:57+6:31
6324Jan LångOK RaseborgFIN1:03:10+8:44
7322Mårten LindroosKimito SportföreningFIN1:08:47+14:21
8328Kristoffer OlaussenGamlakarleby IFFIN1:10:34+16:08
9341Ralf ÖlanderKimito SportföreningFIN1:12:33+18:07
10323Keijo TaljaOK77FIN1:16:22+21:56
11325Göran SkogvikIK KronanFIN1:16:55+22:29
12337Johnny ÖrnFemmanFIN1:17:32+23:06
13333Martin WickholmOK TrianFIN1:25:52+31:26
14329Håkan KronbergFemmanFIN1:25:53+31:27
15326Eero PulkkinenOK BotniaFIN1:31:33+37:07
340Peter KronholmIF BraheFINbröt
331Kaj-Olof LindgrenOK TrianFINej startad
327Rune SvärdOK TrianFINej startad
330Sven-Olof NylundOK BotniaFINej startad
339Peter SjöholmOK RaseborgFINej startad

H65 4,7 km km

(Startad 19, Bröt 0, Diskad 1)

1352Henning NynäsIF BraheFIN46:35
2349Seppo HartvikMalax IFFIN47:07+32
3348Harald SlotteOK BotniaFIN50:30+3:55
4350Mats SvedströmNärpes OKFIN50:36+4:01
5347Bo ÖsterbackaIF MinkenFIN51:13+4:38
6359Bengt WesterlundPargas IFFIN52:34+5:59
7353Bengt LövsundOK BotniaFIN53:21+6:46
8360Yngve AlexanderssonNärpes OKFIN53:55+7:20
9345Hans RandströmOK RaseborgFIN56:16+9:41
10342Rolf-Erik SundelinGamlakarleby IFFIN57:04+10:29
11343Tage TorrkullaOK BotniaFIN1:00:31+13:56
12356Karl-Gustav HertsbackaNärpes OKFIN1:01:59+15:24
13362Karl Gustav NorrgrannNärpes OKFIN1:02:01+15:26
14357Håkan RaumaOK BotniaFIN1:02:08+15:33
15355Boris FinnäsIF BraheFIN1:04:23+17:48
16351Erik SlotteIK KronanFIN1:07:58+21:23
17361Gustav GrannabbaOK BotniaFIN1:29:31+42:56
18358Jukka AaltonenIF BraheFIN1:47:48+1:01:13
354Carl-Henrik BlomqvistIF MinkenFINdisk
346Antti PihlajaOK KristinaFINej startad
344Pentti JauhiainenOK TrianFINej startad

H70 4,0 km km

(Startad 19, Bröt 1, Diskad 1)

1381Boris HolmbergIF ÅlandFIN45:44
2368Bjarne BlomsterIF ÅlandFIN48:28+2:44
3379Björn ForsénNärpes OKFIN49:27+3:43
4374Stig SundqvistOK BotniaFIN52:51+7:07
5373Alf KrogellOK TrianFIN53:10+7:26
6363Mauri LähdekorpiFemmanFIN54:11+8:27
7371Berndt EngströmPargas IFFIN56:30+10:46
8375Torvald HaldinFemmanFIN59:10+13:26
9367Rolf EnlundOK BotniaFIN59:51+14:07
10366Rolf SöderlundSolf IKFIN1:01:47+16:03
11365Lars-Erik ÖstmanIF BraheFIN1:04:37+18:53
12370Seppo SalomäkiIF BraheFIN1:06:34+20:50
13378Hans EkholmAkilles OKFIN1:07:57+22:13
14376Kaj ForsénTerjärv OKFIN1:08:05+22:21
15369Yngve WikblomIF MinkenFIN1:08:38+22:54
16382Per-Erik RiskaOK BotniaFIN1:19:57+34:13
17372Jaakko TeppoGamlakarleby IFFIN1:26:18+40:34
377Harald DahlforsIF MinkenFINbröt
364Roy TorrkullaIF MinkenFINdisk
380Reijo LiitiäinenOK TrianFINej startad

H75 3,9 km km

(Startad 10, Bröt 1, Diskad 2)

1384Matti J KoskiNärpes OKFIN52:53
2388Lars SandgrenNärpes OKFIN53:14+21
3392Reijo RytköläIF Sibbo-VargarnaFIN56:49+3:56
4394Rune KarlssonIF ÅlandFIN58:46+5:53
5383Bjarne ErlandssonIF ÅlandFIN1:02:52+9:59
6385Klas SandvikTerjärv OKFIN1:15:37+22:44
7391Lars-Gunnar HolmOK BotniaFIN1:31:53+39:00
393Pär GranbackaIF BraheFINbröt
395Per-Erik StaffansVörå IFFINdisk
389Bengt HolmströmKimito SportföreningFINdisk
387Sten GripenbergIF BraheFINej startad
386Per-Åke MattssonKimito SportföreningFINej startad

H80 2,2 km km

(Startad 6, Bröt 0, Diskad 0)

1398Sven-Olof StormFemmanFIN40:34
2400Elof HolmlundMalax IFFIN41:20+46
3399Rolf NordellKimito SportföreningFIN41:58+1:24
4397Åke SundNärpes OKFIN43:53+3:19
5396Bo-Gustaf FranzénOK RaseborgFIN50:19+9:45
6401Lars HjerpeFemmanFIN55:19+14:45

H85 2,2 km km

(Startad 2, Bröt 0, Diskad 0)

1403Leo MårdOK KristinaFIN57:55
2402Thor LöfrothIK KronanFIN1:45:23+47:28

D35 5,9 km km

(Startad 14, Bröt 1, Diskad 0)

1417Mia SmedsNärpes OKFIN59:11
2414Maria SjöströmIF ÅlandFIN1:05:21+6:10
3407Marie FredFemmanFIN1:06:04+6:53
4412Mikaela CaldénIF MinkenFIN1:09:09+9:58
5405Ann-Sofie SundelinOK BotniaFIN1:10:13+11:02
6415Henna HertsbackaNärpes OKFIN1:11:39+12:28
7413Carina LeppävuoriNärpes OKFIN1:13:07+13:56
8416Henrika BackmanOK77FIN1:14:46+15:35
9410Josefin TorrkullaFemmanFIN1:19:03+19:52
10409Rosmarie FinneSolf IKFIN1:28:47+29:36
11408Malin BjörnIF BraheFIN1:32:14+33:03
12411Susanna PeltoniemiIF BraheFIN1:41:01+41:50
13406Zinoviya MarkoOK77UKR1:56:34+57:23
404Sara HertsbackaNärpes OKFINbröt

D40 5,0 km km

(Startad 14, Bröt 0, Diskad 0)

1424Susanna FinskasFemmanFIN51:17
2429Ulla-Maria ÅstrandOK BotniaFIN56:19+5:02
3423Heidi ForsströmOK BotniaFIN56:23+5:06
4430Pamela RothOK RaseborgFIN57:36+6:19
5426Johanna HäggmanMalax IFFIN58:21+7:04
6422Johanna GripenbergIF BraheFIN58:33+7:16
7428Therese LervikSolf IKFIN1:01:53+10:36
8431Kati NynäsOK BotniaFIN1:01:54+10:37
9419Ulrika Myrevik-SvenlinIK KronanFIN1:04:35+13:18
10418Tina SundkvistIF BraheFIN1:05:17+14:00
11425Jaana GrankullIK KronanFIN1:08:07+16:50
12421Milla LaurilaOK TrianFIN1:08:54+17:37
13427Pia BergströmOK KristinaFIN1:24:33+33:16
14420Charlotta WolffOK RaseborgFIN1:26:45+35:28

D45 4,7 km km

(Startad 17, Bröt 0, Diskad 0)

1442Sanna NymalmPargas IFFIN43:20
2439Ingela MattssonPargas IFFIN45:58+2:38
3445Eija BlomqvistFemmanFIN54:40+11:20
4449Anneli LaurilaOK TrianFIN55:33+12:13
5444Heidi Torp-DonnerOK77FIN55:59+12:39
6435Carola RayOK77FIN57:52+14:32
7436Maria BrinkPargas IFFIN1:07:18+23:58
8447Citha DahlOK RaseborgFIN1:08:48+25:28
9441Pia WesterbergOK RaseborgFIN1:09:03+25:43
10434Malin JohanssonIF BraheFIN1:10:10+26:50
11437Päivi TorrkullaFemmanFIN1:10:40+27:20
12432Majgret EhrsFemmanFIN1:15:15+31:55
13438Inga-Lill SvedbergOK TrianFIN1:15:32+32:12
14433Veronica ÅmanOK BotniaFIN1:18:09+34:49
15448Annika LindgrenFemmanFIN1:22:48+39:28
16440Maria FurubackaOK BotniaFIN1:25:31+42:11
17443Åsa BackmanFemmanFIN1:36:41+53:21
446Maria HolmbackMalax IFFINej startad

D50 4,0 km km

(Startad 13, Bröt 0, Diskad 0)

1461Annika Westberg-ArrakoskiOK77FIN47:05
2455Tove JernOK77FIN48:15+1:10
3450von Annika SchoultzOK77FIN48:20+1:15
4456Annika StrandbergFemmanFIN53:18+6:13
5452Elisabeth Wik-NylundFemmanFIN57:26+10:21
6462Ulrica HolmgrenOK TrianFIN57:29+10:24
7454Maria SundNärpes OKFIN58:56+11:51
8453Virpi SnickarsSolf IKFIN1:00:54+13:49
9459Britt-Marie MylläriNärpes OKFIN1:01:44+14:39
10457Karin MårtensonOK77FIN1:07:30+20:25
11451Petra WickholmOK TrianFIN1:08:09+21:04
12460Elisabeth GranlundIF MinkenFIN1:23:56+36:51
13458Rose-Maj FrimanSolf IKFIN1:32:51+45:46

D55 4,0 km km

(Startad 5, Bröt 0, Diskad 1)

1465Ann LindholmOK77FIN49:34
2463Gun-Viol LångOK RaseborgFIN50:01+27
3467Anita Borg-EhnlundNärpes OKFIN54:58+5:24
4468Ann-Catherine HenrikssonPargas IFFIN1:02:19+12:45
466Mirva KrumOK TrianFINdisk

D60 3,9 km km

(Startad 5, Bröt 0, Diskad 0)

1471Berit TunisFemmanFIN57:02
2470Rita WickholmOK TrianFIN59:03+2:01
3469Gun FinnäsIF BraheFIN1:01:09+4:07
4472Katri TaljaOK77FIN1:03:25+6:23
5473Eeva-Kaarina AaltonenIF BraheFIN1:21:15+24:13

D65 3,9 km km

(Startad 7, Bröt 1, Diskad 0)

1478Bodil FredFemmanFIN53:19
2474Gia AlexanderssonPargas IFFIN54:06+47
3477Saga PåttIF MinkenFIN59:39+6:20
4480Kaija LähdekorpiFemmanFIN1:02:24+9:05
5476Eva GranbergIF BraheFIN1:03:58+10:39
6475Monica Eriksson-KronbergFemmanFIN1:04:26+11:07
481Eva NybergIF MinkenFINbröt
479Carola LindgrenIF MinkenFINej startad

D70 2,8 km km

(Startad 3, Bröt 0, Diskad 0)

1484Marianne WikblomIF MinkenFIN46:37
2483Ann-Mari SandgrenNärpes OKFIN1:00:33+13:56
3482Kristina ThomenIF BraheFIN1:49:00+1:02:23

D80 2,2 km km

(Startad 2, Bröt 0, Diskad 0)

1485Gunnel SnellmanIF BraheFIN49:51
2486Ann-May Carlson-WikströmSolf IKFIN59:04+9:13

H12TR 2,0 km km

(Startad 2, Bröt 0, Diskad 0)

1488Eljas EnlundOK BotniaFIN28:27
2487Andreas KorentoOK77FIN45:52+17:25

H10RR 1,9 km km

(Startad 35, Bröt 0, Diskad 0)

1524Jakob GulinNärpes OKFIN18:00
2491Sander WikblomIF MinkenFIN18:26+26
3497Kevin LindforsIK FalkenFIN18:30+30
4522Björn ForsellOK BotniaFIN20:16+2:16
5514Eddie WikblomIF MinkenFIN20:55+2:55
6496Arthur WickholmOK TrianFIN21:05+3:05
7516Vilhelm NymanIF BraheFIN21:45+3:45
8518Lukas JanssonIK FalkenFIN21:57+3:57
9512Emil KlemetsIK FalkenFIN22:11+4:11
10490Isak HertsbackaNärpes OKFIN22:31+4:31
11495Emil ForsströmOK BotniaFIN22:52+4:52
12511Paavo SeppäläFemmanFIN23:24+5:24
13525Iivar HäggmanFemmanFIN23:54+5:54
14517Sebastian GrankullIK KronanFIN24:01+6:01
15502Björn NybergIK KronanFIN24:37+6:37
16510Linus LangelsNärpes OKFIN24:52+6:52
17515Ivar SundqvistIK FalkenFIN25:24+7:24
18523Hugo LindforsIK FalkenFIN25:42+7:42
19503Adam KullbergMalax IFFIN25:48+7:48
20520Viggo FagerlundOK RaseborgFIN26:02+8:02
21501Aaron QvisénFemmanFIN27:29+9:29
22519John StrandbergMalax IFFIN28:41+10:41
23506Kent DahllundIK FalkenFIN28:53+10:53
24494Voima KenttäOK77FIN29:04+11:04
25509Mico MäättäOK TrianFIN29:35+11:35
26500Jeremy DonnerOK77FIN31:32+13:32
27508Elias ÅdjersOK KristinaFIN31:50+13:50
28492Rasmus LindforsIK FalkenFIN32:52+14:52
29513Hannes SödermanNärpes OKFIN33:00+15:00
30504Max ÅkerblomGamlakarleby IFFIN34:03+16:03
31505Johan YrjansNärpes OKFIN34:48+16:48
32521Sebastian BackmanOK77FIN35:36+17:36
33493Felix StrandbergMalax IFFIN36:01+18:01
34489Niklas SärsSolf IKFIN36:33+18:33
35499Leo HöglandIF BraheFIN36:52+18:52
507Alfons EmetOK BotniaFINej startad
498Alvin NordinNärpes OKFINej startad

D12TR 2,0 km km

(Startad 6, Bröt 0, Diskad 0)

1530Alexandra BackmanOK77FIN25:35
2526Venla TorrkullaFemmanFIN26:25+50
3533Emma DonnerPargas IFFIN36:05+10:30
4528Tilde LindellIF BraheFIN37:01+11:26
5531Laura NymanIF BraheFIN39:12+13:37
6532Ada WesterbergOK RaseborgFIN46:46+21:11
527Amanda LindströmPargas IFFINej startad
529Ellinor StrömSolf IKFINej startad

D10RR 1,9 km km

(Startad 38, Bröt 1, Diskad 0)

1546Saana KajanderOK TrianFIN17:19
2567Elsie BjörkforsOK BotniaFIN17:34+15
3555Novalie ForsenTerjärv OKFIN19:21+2:02
4537Frida FagerlundOK RaseborgFIN20:23+3:04
5568Ellinor SkogIK FalkenFIN21:00+3:41
6548Inez SandbergNärpes OKFIN21:19+4:00
7538Isabella EnlundFemmanFIN22:28+5:09
8564Daniela GrankullIK KronanFIN22:43+5:24
9562Reetta PeltoniemiIF BraheFIN22:52+5:33
10550Thea WikblomIF MinkenFIN23:32+6:13
11563Linn LöfqvistFemmanFIN24:17+6:58
12569Matilda SnickarsNärpes OKFIN25:14+7:55
13534Viivi FageruddIF BraheFIN26:25+9:06
14570Linnea CaldenIF MinkenFIN26:33+9:14
15542Alva SvenlinIK KronanFIN27:16+9:57
16554Mira EnaIK FalkenFIN27:47+10:28
17561Lea SnickarsNärpes OKFIN28:40+11:21
18543Matilda NynäsOK BotniaFIN29:01+11:42
19540Tilde BergströmOK KristinaFIN29:23+12:04
20547Alva BergqvistIK FalkenFIN30:14+12:55
21539Sora KenttäOK77FIN30:21+13:02
22545Jessica WesterlundIK FalkenFIN30:34+13:15
23552Thelma BacklundFemmanFIN30:37+13:18
24560Ines LervikSolf IKFIN30:51+13:32
25541Isa DahllundIK FalkenFIN32:23+15:04
26535Julia WesterbackaIK FalkenFIN35:07+17:48
27557Elsa NurmiainenOK RaseborgFIN35:17+17:58
28566Maja HenrikssonIK FalkenFIN35:46+18:27
29565Stella IsoniemiOK TrianFIN38:34+21:15
30536Fanny LindqvistNärpes OKFIN39:45+22:26
31551Milja WesterbackaIK FalkenFIN39:53+22:34
32558Mira LindforsIK FalkenFIN40:41+23:22
33559Amanda BrinkPargas IFFIN40:46+23:27
34553Sissi MäättäOK TrianFIN41:24+24:05
35549Wilma HöglandIF BraheFIN41:59+24:40
36571Ida SundqvistIK FalkenFIN46:50+29:31
37556Tilde FinskasFemmanFIN49:08+31:49
544Ella DonnerPargas IFFINbröt

A-MOTION 5,3 km km

(Startad 19, Bröt 4, Diskad 1)

12230Andreas HallJärla OrienteringSWE40:11
22227Tomi PeltoniemiPieHiFIN55:48+15:37
3703Matias KankkunenOK77FIN55:53+15:42
42246Lauri RisbergFIN56:41+16:30
5701Rune BergströmOK KristinaFIN1:02:43+22:32
62226Elina GrahnJärla OrienteringSWE1:10:33+30:22
72240Martti HassilaIF BraheFIN1:12:38+32:27
89991Jonas EklundIF BraheFIN1:12:53+32:42
99990Tuomo KujalaPieHiFIN1:18:05+37:54
102228Heikki PitkärantaKJUFIN1:25:36+45:25
11700Jonas WesterlundOK77FIN1:31:20+51:09
122229Markku PitkärantaKJUFIN1:31:21+51:10
139980Staffan LiljeqvistIF BraheFIN1:39:01+58:50
149985Jukka-Pekka RauhalaOK TrianFIN1:40:27+1:00:16
2247Nicki KällmanIK FalkenFINbröt
2237Jan GrönVörå IFFINbröt
2234Benjamin SandellFINbröt
2233Aki SiukkokangasFINbröt
2238Sandra KullaIK FalkenFINdisk

B-MOTION 4,4 km km

(Startad 22, Bröt 1, Diskad 0)

19994Kirsti KattilakoskiAron HakaFIN43:06
29984Joakim HolmbackFemmanFIN44:50+1:44
39988Anette LangelNärpes OKFIN54:43+11:37
4723Jenny RayOK77FIN56:07+13:01
5727Andreas ÖhmanMalax IFFIN56:20+13:14
62225Bengt JåfsVörå IFFIN57:41+14:35
7702Fredrik KullbergMalax IFFIN1:02:48+19:42
89982Satu NyholmRasti-NokiaFIN1:03:40+20:34
9729Julia TorrkullaFemmanFIN1:04:30+21:24
109986Johanna Svedström-SödermanNärpes OKFIN1:06:24+23:18
119998Peter MyrskogIK KronanFIN1:08:30+25:24
122223Ann-Charlott HästöIF BraheFIN1:09:48+26:42
13725Henry ByskataFemmanFIN1:12:17+29:11
149995Tero KorentoOK77FIN1:13:40+30:34
159981Robert KuuttinenNärpes OKFIN1:15:50+32:44
16726Sophia ArrakoskiOK77FIN1:17:33+34:27
17728Eskil GrahnNärpes OKFIN1:20:16+37:10
182239Camilla GranlundIF MinkenFIN1:23:03+39:57
199997Denis SundkvistIF BraheFIN1:29:23+46:17
209983Henrik JärveläinenFemmanFIN1:32:44+49:38
21722Edd GrahnNärpes OKFIN2:20:29+1:37:23
721Hans HolmgrenOK TrianFINbröt
724sofia KullbergMalax IFFINej startad

C-MOTION 2,7 km km

(Startad 17, Bröt 1, Diskad 0)

1390Samuel KvistFemmanFIN19:52
2743Tommy BjörklundIF BraheFIN38:43+18:51
32232Mats KällmanIK FalkenFIN46:13+26:21
49989Ingemar NylundFemmanFIN48:37+28:45
744Emma BussNärpes OKFIN48:37+28:45
6464Lena StenlundIF BraheFIN57:32+37:40
72243Lilian EnlundOK BotniaFIN58:39+38:47
82235Alina GrönFemmanFIN59:01+39:09
99993Ralf SkåtarIF MinkenFIN59:06+39:14
109996Lena Filipsson-KorentoOK77FIN59:24+39:32
112241Rune TörnqvistIK FalkenFIN1:09:12+49:20
12742Jakob EhrsFemmanFIN1:12:48+52:56
139999Magdalena HaraldFIN1:13:33+53:41
142222Carina WärnIK FalkenFIN1:15:28+55:36
152242Maria SnårbackaFIN1:22:02+1:02:10
169987Hanna LaurénPiffenFIN1:26:24+1:06:32
9992Arja UusitaloFINbröt
741Tina UdellSolf IKFINej startad

D-MOTION 2,0 km km

(Startad 4, Bröt 0, Diskad 0)

12236Axel BärsundFIN54:40
2761Tilda GripenbergIF BraheFIN1:04:04+9:24
32244Eero AsuinmaaKJUFIN1:13:34+18:54
42245Elmeri AsuinmaaKJUFIN1:13:36+18:56
| Form av resultaten:
Suomi Svenska English