SM-erikoispitkä 15.10.2016

H65

Smart Follow

        Starttid Mellantid
10,6 km
Mål
10,8 km
 
1.   Pertti Päivänranta Joutsenon Kullervo  FIN  11:40:00   1:32:02 (1)  1:32:35  
2.   Raimo Hyyryläinen Juvan Urheilijat  FIN  11:30:00   1:34:37 (2)  1:35:10  
3.   Kimmo Rauhamäki Jämsän Retki-Veikot  FIN  11:36:00   1:35:20 (3)  1:35:52  
4.   Heikki Saarinen Mäntsälän Urheilijat  FIN  12:46:00   1:35:47 (4)  1:36:20  
5.   Kari Venho Maarian Mahti  FIN  12:06:00   1:36:34 (6)  1:37:04  
6.   Seppo Ollikainen Juvan Urheilijat  FIN  12:24:00   1:36:33 (5)  1:37:10  
7.   Paavo Vesterinen Lounais-Hämeen Rasti  FIN  12:20:00   1:37:09 (7)  1:37:45  
8.   Tapio Peippo SK Vuoksi  FIN  12:10:00   1:38:09 (8)  1:38:52  
9.   Raimo Jalonen MS Parma  FIN  12:02:00   1:39:53 (9)  1:40:27  
10.   Erkki Ylikoski Kankaanpään Suunnistajat  FIN  12:54:00   1:40:10 (10)  1:40:44  
11.   Ensio Lakanen Vaajakosken Terä  FIN  12:26:00   1:41:43 (11)  1:42:20  
12.   Simo Helkkula Pitäjänmäen Tarmo  FIN  12:52:00   1:42:21 (12)  1:42:59  
13.   Pekka Kerkola Hämeenlinnan Tarmo  FIN  12:34:00   1:42:32 (13)  1:43:07  
14.   Pertti Nieminen Rajamäen Rykmentti  FIN  12:00:00   1:44:21 (14)  1:45:00  
14.   Kauko Pääkkölä Lapin Veikot  FIN  12:30:00   1:44:26 (15)  1:45:00  
16.   Ossi Tani Kouvolan Suunnistajat  FIN  11:56:00   1:45:30 (16)  1:46:08  
17.   Vesa Turku Helsingin Suunnistajat  FIN  12:22:00   1:45:39 (17)  1:46:21  
18.   Ola Ritala Epilän Esa  FIN  11:48:00   1:46:25 (18)  1:46:57  
19.   Mauri Tolvanen Leppävaaran Sisu  FIN  11:42:00   1:48:35 (19)  1:49:10  
20.   Åge Liljeström Helsingin Suunnistajat  FIN  12:04:00   1:49:07 (20)  1:49:51  
21.   Taisto Kemppainen Vaalan Karhu  FIN  12:42:00   1:49:27 (21)  1:50:09  
22.   Jussi Lavikainen Kangasala SK  FIN  12:44:00   1:49:49 (22)  1:50:25  
23.   Tauno Pajala Espoon Suunta  FIN  11:44:00   1:50:23 (23)  1:51:01  
24.   Matti Virtanen Vihtavuoren Pamaus  FIN  11:28:00   1:50:30 (24)  1:51:09  
25.   Heimo Pulkkinen Helsingin Suunnistajat  FIN  12:16:00   1:50:42 (25)  1:51:24  
26.   Reijo Mouhu Raja-Karjalan Suunnistajat  FIN  12:50:00   1:50:59 (26)  1:51:36  
27.   Markku Vesalainen Angelniemen Ankkuri  FIN  11:52:00   1:52:01 (27)  1:52:34  
28.   Leo Jokinen Kokkolan Suunnistajat  FIN  11:58:00   1:52:16 (28)  1:52:53  
29.   Heikki Hillo Valkeakosken Haka  FIN  11:38:00   1:52:33 (29)  1:53:10  
30.   Erkki Turunen Suunta-Sepot  FIN  11:32:00   1:52:47 (30)  1:53:28  
31.   Paavo Tahkola Kuusamon Erä-Veikot  FIN  12:12:00   1:53:47 (31)  1:54:23  
32.   Esko Savonen Hämeenlinnan Suunnistajat  FIN  12:48:00   1:54:52 (33)  1:55:30  
33.   Harri Mäkelä Suunta-Sepot  FIN  11:46:00   1:54:50 (32)  1:55:46  
34.   Håkan Rauma OK Botnia  FIN  12:36:00   1:55:58 (34)  1:56:39  
35.   Pekka Pietilä Kangasala SK  FIN  12:38:00   1:56:03 (35)  1:56:47  
36.   Pertti Salmenoja Hirvensalon Heitto  FIN  12:08:00   1:57:43 (36)  1:58:18  
37.   Lasse Kataja Suomusjärven Sisu  FIN  12:58:00   1:58:37 (37)  1:59:14  
38.   Veikko Loukonen Piikkiön Kehitys  FIN  12:56:00   1:59:50 (38)  2:00:36  
39.   Raimo Kaukiainen Hollolan Urheilijat -46  FIN  11:16:00   2:04:15 (39)  2:04:53  
40.   Touko Tuomola Rasti 88  FIN  12:32:00   2:05:19 (40)  2:05:55  
41.   Jorma Mäntytörmä Kalvolan Keihäs  FIN  10:42:00   2:05:27 (41)  2:06:09  
42.   Vesa Herttuainen Raja-Karjalan Suunnistajat  FIN  11:06:00   2:08:04 (42)  2:08:41  
43.   Heikki Lassila Pitäjänmäen Tarmo  FIN  11:34:00   2:08:35 (43)  2:09:15  
44.   Seppo Korhonen Ounasvaaran Hiihtoseura  FIN  10:22:00   2:09:58 (44)  2:10:39  
45.   Kari Huttunen Keravan Urheilijat  FIN  10:36:00   2:10:51 (45)  2:11:32  
46.   Eero Sompi Jämsän Retki-Veikot  FIN  10:40:00   2:12:31 (46)  2:13:07  
46.   Juhani Virtanen Lounais-Hämeen Rasti  FIN  11:02:00   2:12:32 (47)  2:13:07  
48.   Leo Koistinen Vakka-Rasti  FIN  12:28:00   2:12:55 (48)  2:13:26  
49.   Tauno Saari Suunta-Sepot  FIN  10:02:00   2:13:53 (49)  2:14:37  
50.   Asko Niittymäki Turengin Sarastus  FIN  10:18:00   2:14:19 (50)  2:15:00  
51.   Seppo Väätäinen Espoon Suunta  FIN  12:40:00   2:15:20 (51)  2:15:59  
52.   Pertti Immanen Oriveden Ponnistus  FIN  11:22:00   2:18:13 (52)  2:18:44  
53.   Pertti Oikarinen Suomussalmen Rasti  FIN  11:26:00   2:18:33 (53)  2:19:09  
54.   Risto Uljas Rasti-Jyry  FIN  10:08:00   2:19:03 (54)  2:19:45  
55.   Matti Espo Kouvolan Suunnistajat  FIN  10:26:00   2:19:04 (55)  2:19:52  
56.   Raimo Pusa Virtain Urheilijat  FIN  11:18:00   2:20:05 (56)  2:20:45  
57.   Timo Turpeinen Vaajakosken Terä  FIN  10:54:00   2:20:39 (57)  2:21:21  
58.   Harri Tolvanen Pihkaniskat  FIN  11:20:00   2:20:51 (58)  2:21:36  
59.   Ralf Eklund Rasti-Lukko  FIN  11:24:00   2:21:05 (59)  2:21:51  
60.   Kari Sane Helsingin Suunnistajat  FIN  10:16:00   2:22:56 (60)  2:23:36  
61.   Jorma Nevala Rasti-Nokia  FIN  10:44:00   2:25:34 (61)  2:26:31  
62.   Keijo Lakkinen Suunta-Sepot  FIN  10:48:00   2:27:21 (62)  2:28:03  
63.   Matti Roivas Urjalan Urheilijat  FIN  10:24:00   2:28:18 (63)  2:29:05  
64.   Kaj Koskinen Valkeakosken Haka  FIN  11:50:00   2:29:00 (64)  2:29:45  
65.   Markku Nurminen Suosmeren Salpa  FIN  10:10:00   2:29:40 (65)  2:30:11  
66.   Ilkka Niemi Espoon Suunta  FIN  11:14:00   2:30:11 (66)  2:30:46  
67.   Henry Lågland Vaasan Suunnistajat  FIN  10:20:00   2:35:07 (67)  2:35:47  
68.   Jaakko Laine Helsingin Suunnistajat  FIN  10:28:00   2:35:26 (68)  2:36:07  
69.   Risto Jarva Oriveden Ponnistus  FIN  10:06:00   2:35:33 (69)  2:36:15  
70.   Ilmari Mäkilä Espoon Suunta  FIN  10:50:00   2:35:51 (70)  2:36:36  
71.   Pertti Euren Rastikarhut  FIN  10:52:00   2:36:53 (71)  2:37:35  
72.   Paavo Holappa Tuusulan Voima-Veikot  FIN  10:46:00   2:38:28 (72)  2:38:59  
73.   Jorma Ryynänen Pihkaniskat  FIN  10:12:00   2:41:12 (73)  2:41:51  
74.   Harri Kuosa Loimaan Jankko  FIN  11:12:00   2:42:51 (74)  2:43:37  
75.   Reino Hotti Helsingin Suunnistajat  FIN  10:56:00   2:44:33 (75)  2:45:26  
76.   Heikki Kujanpää Alajärven Ankkurit  FIN  11:04:00   2:46:34 (76)  2:47:26  
77.   Heikki Talvitie Raision Kuula  FIN  10:04:00   2:50:47 (77)  2:51:33  
78.   Risto Heiskanen Espoon Suunta  FIN  10:30:00   2:51:16 (78)  2:52:00  
79.   Veikko Laasanen Vähäkyrön Viesti  FIN  11:10:00   2:53:48 (79)  2:54:27  
80.   Seppo Terävä XYZ  FIN  10:14:00   2:54:20 (80)  2:54:51  
81.   Pentti Nykänen Rasti-Jyry  FIN  10:00:00   2:56:55 (81)  2:57:51  
82.   Rauno Riikonen Perttelin Peikot  FIN  11:08:00   2:57:55 (82)  2:58:44  
83.   Pekka Puolakka Säyneisen Salpa  FIN  10:58:00   3:35:01 (83)  3:37:42  
   Tapio Leino Helsingin Suunnistajat  FIN  10:32:00      ej startad  
   Seppo Aarnio RastiPiikkiö  FIN  10:34:00      bröt  
   Kauko Salonen Vihtavuoren Pamaus  FIN  10:38:00      ej startad  
   Paavo Arvola Turengin Sarastus  FIN  11:00:00      ej startad  
   Bengt Lövsund OK Botnia  FIN  11:54:00      disk  
   Hannu Kokkonen Rasti-Pielinen  FIN  12:14:00      disk  
   Jorma Karvonen SOC Asikkala  FIN  12:18:00      ej startad  
| Form av resultaten:
Suomi Svenska English