SM-erikoispitkä 15.10.2016

H50

Smart Follow

        Starttid Mellantid
7,6 km
Mellantid
13,8 km
Mål
14,0 km
 
1.   Markku Kaartinen Angelniemen Ankkuri  FIN  12:32:00   53:13 (3)  1:33:44 (1)  1:34:09  
2.   Juha Koskinen Vaajakosken Terä  FIN  11:52:00   52:51 (2)  1:35:41 (2)  1:36:10  
3.   Leo Pyymäki Espoon Suunta  FIN  12:26:00   52:11 (1)  1:36:15 (3)  1:36:43  
4.   Keijo Parkkinen Ylikiimingin Nuijamiehet  FIN  11:34:00   55:17 (4)  1:37:50 (4)  1:38:18  
5.   Ilkka Peltola Itä-Hämeen Rasti  FIN  11:28:00   58:52 (7)  1:43:37 (5)  1:44:23  
6.   Juha Partanen Rasti-Hyry  FIN  11:50:00   57:07 (5)  1:44:09 (6)  1:44:36  
7.   Pekka Noponen Suunta Jyväskylä  FIN  11:44:00   1:00:43 (11)  1:44:14 (7)  1:44:40  
8.   Markku Huostila Lammin Säkiä  FIN  12:08:00   58:28 (6)  1:47:11 (8)  1:47:42  
9.   Reijo Viitanen Rasti-Nokia  FIN  11:24:00   1:00:53 (12)  1:49:21 (9)  1:49:55  
10.   Markku Mänty Maarian Mahti  FIN  11:26:00   1:04:43 (21)  1:50:51 (10)  1:51:20  
11.   Jyrki Jäppinen OK77  FIN  12:24:00   1:00:27 (10)  1:50:52 (11)  1:51:27  
12.   Esa Kuoppala Rasti-Kurikka  FIN  11:46:00   1:01:02 (13)  1:51:55 (12)  1:52:27  
13.   Sami Kälviäinen Helsingin Suunnistajat  FIN  11:54:00   1:01:39 (15)  1:53:32 (13)  1:54:01  
14.   Eero Enroth Kangasala SK  FIN  11:56:00   1:04:19 (19)  1:53:45 (14)  1:54:20  
15.   Vesa Kemppainen Iisu  FIN  12:14:00   1:04:19 (19)  1:53:48 (15)  1:54:22  
16.   Jukka Pohjonen Ikaalisten Nouseva-Voima  FIN  11:04:00   1:03:27 (17)  1:53:58 (17)  1:54:27  
17.   Panu Kärkkäinen Jämsän Retki-Veikot  FIN  12:04:00   1:01:11 (14)  1:53:55 (16)  1:54:28  
18.   Harri Karjalainen Espoon Suunta  FIN  11:40:00   1:06:41 (24)  1:54:07 (18)  1:54:33  
19.   Ari Heinola Vehkalahden Veikot  FIN  10:02:00   1:05:18 (22)  1:54:46 (19)  1:55:17  
20.   Jouni Vantaala Lammin Säkiä  FIN  10:22:00   1:02:39 (16)  1:56:09 (20)  1:56:38  
21.   Jouko Jylhä Espoon Suunta  FIN  12:02:00   1:00:23 (9)  1:57:46 (21)  1:58:20  
22.   Pasi Ylä-Oijala Keravan Urheilijat  FIN  12:06:00   1:05:39 (23)  1:59:41 (22)  2:00:15  
23.   Jussi Borgenström Hyvinkään Rasti  FIN  11:20:00   1:08:44 (30)  1:59:46 (23)  2:00:18  
24.   Matti Huttunen Pihkaniskat  FIN  11:38:00   1:08:33 (29)  2:00:02 (24)  2:00:37  
25.   Pekka Pekkala Keravan Urheilijat  FIN  11:22:00   1:08:07 (28)  2:01:16 (25)  2:01:53  
26.   Hannu Tiainen Nivalan Suunnistajat  FIN  12:16:00   1:12:12 (35)  2:01:49 (26)  2:02:15  
27.   Thomas Ekström MS Parma  FIN  12:00:00   1:04:13 (18)  2:02:19 (27)  2:02:55  
28.   Matti Ilmonen Itä-Päijänteen Rasti  FIN  11:30:00   1:07:08 (25)  2:04:18 (28)  2:04:44  
29.   Leif Haajanen OK Raseborg  FIN  11:18:00         2:07:03  
30.   Janne Autero Rasti-Nokia  FIN  11:32:00   1:07:51 (26)  2:06:50 (29)  2:07:29  
31.   Tomas Ray OK77  FIN  11:36:00   1:10:43 (32)  2:08:51 (30)  2:09:30  
32.   Jari Maunuksela Urjalan Urheilijat  FIN  11:58:00   1:12:57 (38)  2:09:09 (32)  2:09:45  
33.   Seppo Veijola Iin Yritys  FIN  10:48:00   1:07:57 (27)  2:09:06 (31)  2:09:47  
34.   Kenneth Högholm IF Femman  FIN  11:14:00   1:12:18 (36)  2:09:19 (33)  2:09:51  
35.   Kari Mäki Jämsän Retki-Veikot  FIN  10:28:00   1:17:44 (45)  2:09:30 (34)  2:09:58  
36.   Eero Jalonen Hämeenlinnan Suunnistajat  FIN  10:16:00   1:13:14 (39)  2:10:54 (35)  2:11:29  
37.   Pasi Heiskanen Helsingin Suunnistajat  FIN  11:48:00   1:11:29 (33)  2:10:56 (37)  2:11:32  
38.   Jussi Elo Laitilan Jyske  FIN  12:34:00   1:10:34 (31)  2:10:54 (35)  2:11:35  
39.   Heikki Koskela Rasti-Jussit  FIN  12:22:00   1:12:03 (34)  2:13:39 (38)  2:14:16  
40.   Vesa Takaoja Olavin Rasti  FIN  11:10:00   1:16:21 (43)  2:13:48 (39)  2:14:24  
41.   Kari Haanpää Paimion Rasti  FIN  10:18:00   1:12:31 (37)  2:15:44 (40)  2:16:18  
42.   Markku Mäkelä Virtain Urheilijat  FIN  10:08:00   1:14:44 (40)  2:16:02 (41)  2:16:34  
43.   Tero Taubert Koovee  FIN  10:40:00   1:15:54 (42)  2:16:03 (42)  2:16:45  
44.   Juha Laasanen Laihian Luja  FIN  10:36:00   1:16:48 (44)  2:16:23 (43)  2:17:22  
45.   Martti Kaksonen Ylistaron Kilpa-Veljet  FIN  10:24:00   1:15:48 (41)  2:17:00 (44)  2:17:36  
46.   Eero Kujansuu MS Parma  FIN  12:12:00   1:19:09 (47)  2:17:37 (45)  2:18:10  
47.   Pekka Jokinen Pälkäneen Luja-Lukko  FIN  10:26:00   1:19:06 (46)  2:21:00 (46)  2:21:38  
48.   Pasi Isokallio Rasti-Nokia  FIN  10:14:00   1:25:46 (56)  2:22:49 (47)  2:23:26  
49.   Vesa Venäläinen Joutsenon Kullervo  FIN  10:00:00   59:14 (8)  2:23:28 (48)  2:24:00  
50.   Jukka Oksanen Rastikarhut  FIN  12:20:00   1:22:37 (53)  2:23:54 (49)  2:24:29  
51.   Timo Saaranen Kyrös-Rasti  FIN  10:42:00   1:22:05 (51)  2:24:14 (50)  2:24:44  
52.   Ari Niiranen Kalevan Rasti  FIN  11:08:00   1:21:12 (49)  2:26:23 (51)  2:26:53  
53.   Risto Ruohola MS Parma  FIN  10:30:00   1:21:50 (50)  2:27:21 (52)  2:28:01  
54.   Arto Itkonen Turun Suunnistajat  FIN  10:12:00   1:24:10 (54)  2:27:46 (53)  2:28:19  
55.   Kimmo Köyvönen Maarian Mahti  FIN  11:16:00   1:22:28 (52)  2:28:56 (54)  2:29:41  
56.   Arto Nummela Mäntsälän Urheilijat  FIN  11:00:00   1:25:06 (55)  2:30:06 (55)  2:30:49  
57.   Pasi Koistinen Nastolan Terä  FIN  10:38:00   1:29:32 (60)  2:30:40 (56)  2:31:15  
58.   Kari Hakuli Keravan Urheilijat  FIN  10:56:00   1:27:56 (59)  2:33:49 (57)  2:34:30  
59.   Jorma Jussila Jämsän Retki-Veikot  FIN  10:04:00   1:20:59 (48)  2:34:04 (58)  2:34:45  
60.   Antti Härkönen Pudasjärven Urheilijat  FIN  10:52:00   1:27:03 (58)  2:36:18 (59)  2:37:03  
61.   Petri Hämynen Äänekosken Sarjakuvaseura  FIN  10:34:00   1:26:12 (57)  2:39:04 (60)  2:39:36  
62.   Antti Lassila Kuortaneen Kunto  FIN  11:06:00   1:34:53 (63)  2:41:13 (61)  2:41:44  
63.   Harri Karling Pihkaniskat  FIN  11:02:00   1:32:48 (62)  2:42:06 (62)  2:42:42  
64.   Timo Pietikäinen Pihkaniskat  FIN  10:20:00   1:31:47 (61)  2:47:56 (63)  2:48:36  
65.   Jari Liukkonen Itä-Hämeen Rasti  FIN  10:50:00   1:51:05 (65)  3:01:57 (64)  3:02:35  
66.   Kasperi Launis Raisu Lumous  FIN  10:44:00   1:45:04 (64)  3:09:32 (65)  3:10:18  
67.   Timo Rokka Lounais-Hämeen Rasti  FIN  10:46:00   2:13:24 (66)  3:51:04 (66)  3:52:48  
68.   Jarmo Honkanen Rasti-Pielinen  FIN  10:54:00   2:39:52 (67)  5:34:39 (67)  5:35:24  
   Timo Ritakallio Lynx  FIN  10:06:00         ej startad  
   Jouko Huuhka Kankaanpään Suunnistajat  FIN  10:10:00         bröt  
   Juha-Antti Sorsa Lahden Suunnistajat-37  FIN  10:32:00         ej startad  
   Seppo Konttajärvi Vesaisen Pojat  FIN  10:58:00         ej startad  
   Hannu Pietilä Kajaanin Suunnistajat  FIN  11:12:00         disk  
   Mika Kulmala Rajamäen Rykmentti  FIN  11:42:00         ej startad  
   Pekka Kiljunen Anttolan Urheilijat  FIN  12:10:00         disk  
   Mikko Kuusinen Lynx  FIN  12:18:00         bröt  
   Jari Jaakkola Maarian Mahti  FIN  12:28:00         ej startad  
   Pekka Hakulinen Espoon Suunta  FIN  12:30:00         disk  
| Form av resultaten:
Suomi Svenska English