Rovaniemi Marathon 02.07.2016

Puolikas kaikki

Smart Follow

        Starttid Mellantid
21,0 km

Mål
21,1 km
 
1.   Teppo Ronkainen Original Sokos Hotel Vaakuna Ro  FIN  14:00:00   1:17:53 (1)  1:18:06 (1)  1:18:09  
2.   Janne Stenbäck Vantaan Hiihtoseura  FIN  14:00:00   1:18:32 (2)  1:18:45 (2)  1:18:48  
3.   Jarmo Rundgren Alatornion Pirkat  FIN  14:00:00   1:20:19 (3)  1:20:36 (3)  1:20:39  
4.   Ville-Veikko Kykyri Energipolar  FIN  14:00:00   1:21:43 (4)  1:21:57 (4)  1:21:59  
5.   Fredrik Jakobsson Luleguttene  SWE  14:00:00   1:22:15 (5)  1:22:31 (5)  1:22:35  
6.   Marja-Riitta Ojala   FIN  14:00:00   1:22:55 (6)  1:23:08 (6)  1:23:12  
7.   Hannu Laurila Alatornion Pirkat  FIN  14:00:00   1:23:31 (7)  1:23:49 (7)  1:23:52  
8.   Johanna Davidila Lapin Lukko  FIN  14:00:00   1:24:00 (8)  1:24:13 (8)  1:24:17  
9.   Anni Hemminki Rovaniemen Roadrunners  FIN  14:00:00   1:24:48 (9)  1:25:06 (9)  1:25:08  
10.   Juha Kanniainen Helsingin Jyry  FIN  14:00:00   1:25:32 (10)  1:25:47 (10)  1:25:51  
11.   Mika Raudasoja Kemi  FIN  14:00:00   1:26:27 (11)  1:26:41 (11)  1:26:45  
12.   Risto Hannula Sodnkylä  FIN  14:00:00   1:27:31 (12)  1:27:44 (12)  1:27:50  
13.   Petri Kaisto   FIN  14:00:00   1:28:18 (13)  1:28:25 (13)  1:28:36  
14.   Petri Kilpamäki Rovaniemen Kuntokeskus Oy  FIN  14:00:00   1:28:31 (14)  1:28:51 (14)  1:28:54  
15.   Heikki Ojantakanen OlsHe/off/OulunPelastuslaitos  FIN  14:00:00   1:32:11 (15)  1:32:28 (15)  1:32:31  
16.   Veli-Matti Kulla Kempeleen Maratonklubi  FIN  14:00:00   1:32:34 (16)  1:32:45 (16)  1:32:52  
17.   Heikki Kämäräinen Arctic Marathon Club  FIN  14:00:00   1:34:28 (17)  1:34:40 (17)  1:34:45  
18.   Kalle Kinnunen   FIN  14:00:00   1:35:01 (18)  1:35:10 (18)  1:35:17  
19.   Sami Klemola Urputien urheilijat  FIN  14:00:00   1:35:27 (19)  1:35:43 (19)  1:35:50  
20.   Regis Rouge-Oikarinen Kuusamon Eräveikot  FIN  14:00:00   1:37:05 (20)  1:37:16 (20)  1:37:22  
21.   Matti Koivisto Turun Urheiluliitto  FIN  14:00:00   1:37:07 (21)  1:37:22 (21)  1:37:30  
22.   Henna Kallunki Sodankylä  FIN  14:00:00   1:37:13 (22)  1:37:27 (22)  1:37:33  
23.   Ilja Koljonen Lapin Keskussairaala  FIN  14:00:00   1:37:30 (23)  1:37:35 (24)  1:37:47  
24.   Puuttuu Nimi Ota yhteyttä  FIN  14:00:00   1:37:32 (24)  1:37:34 (23)  1:37:48  
25.   Pekka Lehtilahti   FIN  14:00:00   1:37:41 (25)  1:37:49 (25)  1:37:55  
26.   Pauli Ranta Muonion Kiri  FIN  14:00:00   1:37:41 (25)  1:37:51 (26)  1:37:55  
27.   Markus Niemelä Santasport  FIN  14:00:00   1:37:47 (27)  1:37:59 (27)  1:38:06  
28.   Samuli Leppiaho Rovaniemen Reipas Boxing  FIN  14:00:00   1:37:57 (28)  1:38:19 (28)  1:38:23  
29.   Jussi Ronkainen Pölkky Oy  FIN  14:00:00   1:38:13 (29)  1:38:27 (29)  1:38:32  
30.   Taru Väärälä Mc Vaselinos  FIN  14:00:00   1:38:34 (30)  1:38:45 (30)  1:38:53  
31.   Petri Tolkkinen   FIN  14:00:00   1:38:37 (31)  1:38:55 (31)  1:39:01  
32.   Jorma Puurunen Pudasjären Urheilijat  FIN  14:00:00   1:38:45 (32)  1:38:58 (32)  1:39:03  
33.   Martti Hast Keminmaa  FIN  14:00:00   1:38:47 (33)  1:39:02 (33)  1:39:08  
34.   Merja Karhumaa One Way Pro Team  FIN  14:00:00   1:39:11 (34)  1:39:27 (34)  1:39:32  
35.   Anssi Juujärvi SMK  FIN  14:00:00   1:39:24 (35)  1:39:36 (35)  1:39:44  
36.   Markku Nieminen   FIN  14:00:00   1:40:00 (36)  1:40:03 (36)  1:40:21  
37.   Emma Pihlajamäki Rovaniemi  FIN  14:00:00   1:40:13 (37)  1:40:29 (37)  1:40:34  
38.   Petri Tapio Rovaniemi  FIN  14:00:00   1:40:25 (38)  1:40:44 (38)  1:40:50  
39.   Tapio Keränen Ranuan Peura  FIN  14:00:00   1:40:36 (39)  1:40:57 (39)  1:40:57  
40.   Kaisa Salo   FIN  14:00:00   1:41:13 (40)  1:41:32 (40)  1:41:36  
41.   Anu Hilli   FIN  14:00:00   1:41:18 (41)  1:41:34 (41)  1:41:40  
42.   Mervi Vähäkangas Lakeuden Kipinä  FIN  14:00:00   1:41:28 (42)  1:41:44 (42)  1:41:48  
43.   Raymond Blount juokse ku elukka  RSA  14:00:00   1:41:30 (43)  1:41:46 (43)  1:41:55  
44.   Jani Pekkala Crossfit Santasport  FIN  14:00:00   1:42:09 (44)  1:42:15 (44)  1:42:27  
45.   Anu Viinikka   FIN  14:00:00   1:42:12 (45)  1:42:24 (45)  1:42:36  
46.   Jarno Mustonen Rovaniemi Reipas Boxing  FIN  14:00:00   1:42:22 (46)  1:42:44 (46)  1:42:46  
47.   Antti-Jussi Koponen Rovaniemi  FIN  14:00:00   1:42:59 (47)  1:43:14 (47)  1:43:19  
48.   Henrik Palosaari Rovaniemen Reipas Boxing  FIN  14:00:00   1:43:29 (49)  1:43:37 (48)  1:43:47  
49.   Sauli Saarinen   FIN  14:00:00   1:43:28 (48)  1:43:42 (49)  1:43:49  
50.   Minna Laurila-Harju   FIN  14:00:00   1:43:34 (50)  1:43:51 (50)  1:43:56  
51.   Pertti Riepula Kuivaniemen Yritys  FIN  14:00:00   1:43:56 (51)  1:44:11 (52)  1:44:19  
52.   Matti Poikajärvi Värisilmä  FIN  14:00:00   1:44:08 (52)  1:44:06 (51)  1:44:30  
53.   Miihkali Jefremoff LaYO Lapland University of Appl  FIN  14:00:00   1:44:11 (53)  1:44:22 (53)  1:44:36  
54.   Tommi Nieminen Kuikan Kisailijat  FIN  14:00:00   1:44:21 (54)  1:44:37 (54)  1:44:43  
55.   Mauri Määttä FC RuPu  FIN  14:00:00   1:44:23 (55)  1:44:39 (55)  1:44:46  
56.   Maarit Pätsi Lapin Keskussairaala  FIN  14:00:00   1:44:57 (56)  1:45:05 (56)  1:45:17  
57.   Arja Kajanki Hämeenlinnan Tarmo  FIN  14:00:00   1:45:09 (57)  1:45:25 (57)  1:45:30  
58.   Juhani Olli Kuusamon Eräveikot  FIN  14:00:00   1:45:14 (59)  1:45:30 (59)  1:45:32  
59.   Väinö Maaninka Kuusamo  FIN  14:00:00   1:45:13 (58)  1:45:29 (58)  1:45:34  
60.   Janne Siikaluoma Kuusamo  FIN  14:00:00   1:45:20 (60)  1:45:36 (60)  1:45:38  
61.   Juho Tahkola Kuusamon Erä-Veikot  FIN  14:00:00   1:45:22 (61)  1:45:38 (61)  1:45:44  
62.   Ville Autio   FIN  14:00:00   1:45:32 (62)  1:45:45 (62)  1:45:52  
63.   Jukka Leinonen   FIN  14:00:00   1:45:32 (63)  1:45:53 (63)  1:45:53  
64.   Samu-Matti Karppinen Crossfit Santasport  FIN  14:00:00   1:45:49 (64)  1:45:55 (64)  1:46:08  
65.   Juha Tennilä Aito  FIN  14:00:00   1:45:51 (65)  1:46:03 (65)  1:46:08  
66.   Sami Tetri OYS Vapari  FIN  14:00:00   1:45:58 (66)  1:46:09 (66)  1:46:18  
67.   Hannu Kulmunki Kemijärvi  FIN  14:00:00   1:46:38 (67)  1:46:48 (67)  1:46:58  
68.   Mika Rainti Rovaniemi  FIN  14:00:00   1:46:46 (68)  1:46:57 (68)  1:47:06  
69.   Nellia Konopleva   RUS  14:00:00   1:46:50 (69)  1:47:05 (69)  1:47:13  
70.   Suvi Katajamaa Tuul Triathlon  FIN  14:00:00   1:47:01 (71)  1:47:14 (71)  1:47:22  
71.   Mikko Räsänen Hemascon  FIN  14:00:00   1:46:58 (70)  1:47:18 (73)  1:47:24  
72.   Ismo Virtanen   FIN  14:00:00   1:47:05 (72)  1:47:11 (70)  1:47:26  
73.   Pasi Saikkonen Teku / Kajaani  FIN  14:00:00   1:47:06 (73)  1:47:16 (72)  1:47:29  
74.   Teija Kotavuopio-Eliasson Karesuando Bensin  SWE  14:00:00   1:47:16 (74)  1:47:27 (74)  1:47:35  
75.   Mikko Lindroos LaY  FIN  14:00:00   1:47:25 (75)  1:47:36 (76)  1:47:46  
76.   Vladimir Konoplev   RUS  14:00:00   1:47:26 (76)  1:47:40 (77)  1:47:47  
77.   Mika Vaara   FIN  14:00:00   1:47:35 (77)  1:47:29 (75)  1:47:53  
78.   Pirkko Pulkkanen LaY  FIN  14:00:00   1:47:43 (78)  1:47:52 (78)  1:48:06  
79.   Alpo Talvensaari Kempeleen Maraton Klubi  FIN  14:00:00   1:48:32 (79)  1:48:44 (79)  1:48:55  
80.   Kauno Ronkainen Pölkky Oy  FIN  14:00:00   1:49:17 (80)  1:49:36 (80)  1:49:41  
81.   Petri Väisänen Helsinki  FIN  14:00:00   1:49:32 (81)  1:49:46 (82)  1:49:51  
82.   Sirpa Oiva Kodin Terra Rovaniemi  FIN  14:00:00   1:49:32 (81)  1:49:38 (81)  1:49:51  
83.   Irma Vepsäläinen AMC  FIN  14:00:00   1:49:35 (83)  1:49:48 (83)  1:49:56  
84.   Jukka Warpenius Alko Saarenkylä  FIN  14:00:00   1:49:45 (84)  1:50:06 (84)  1:50:11  
85.   Ari-Pekka Alafrantti Tornio  FIN  14:00:00   1:50:08 (86)  1:50:17 (85)  1:50:26  
86.   Juha Ronkainen Pudasjärven Urheilijat  FIN  14:00:00   1:50:06 (85)  1:50:24 (86)  1:50:31  
87.   Nikolai Minkin Russia  RUS  14:00:00   1:50:15 (87)  1:50:24 (87)  1:50:39  
88.   Hanna Kaakkurivaara   FIN  14:00:00   1:50:26 (88)  1:50:40 (88)  1:50:48  
89.   Anne Klemola Urputien Urheilijat  FIN  14:00:00   1:50:40 (89)  1:50:42 (89)  1:51:01  
90.   Heike Schäfer Familie Schäfer  DEN  14:00:00   1:50:52 (90)  1:50:58 (91)  1:51:11  
91.   Jaana Kinnunen   FIN  14:00:00   1:50:54 (92)  1:50:52 (90)  1:51:12  
92.   Tarmo Myllymäki Rovaniemi  FIN  14:00:00   1:50:53 (91)  1:51:06 (92)  1:51:17  
93.   Juha Karjalainen ROVA  FIN  14:00:00   1:51:08 (93)  1:51:18 (93)  1:51:32  
94.   Atte Back   FIN  14:00:00   1:51:20 (94)  1:51:27 (95)  1:51:33  
95.   Heikki Lindroos LaYO Lapin AMK - Rotta Ry  FIN  14:00:00   1:51:20 (95)  1:51:23 (94)  1:51:34  
96.   Juho Lahtinen   FIN  14:00:00   1:51:34 (96)  1:51:43 (97)  1:51:55  
97.   Joonas Vola LaY  FIN  14:00:00   1:51:42 (97)  1:51:43 (96)  1:52:01  
98.   Anu Sorsa Kouvola  FIN  14:00:00   1:51:59 (98)  1:52:14 (98)  1:52:22  
99.   Anne Pyhtinen Jääli  FIN  14:00:00   1:52:07 (99)  1:52:26 (99)  1:52:31  
100.   Jarno Mattila   FIN  14:00:00   1:53:18 (100)  1:53:23 (100)  1:53:34  
101.   Yulia Benzar All About Lapland  FIN  14:00:00   1:53:27 (101)  1:53:43 (101)  1:53:47  
102.   Jonathan Guppy   FIN  14:00:00   1:53:43 (102)  1:53:54 (102)  1:54:03  
103.   Niko Marttiini   FIN  14:00:00   1:53:44 (103)  1:53:59 (103)  1:54:05  
104.   Jouko Pätsi Accountor Pohjois-Suomi Oy  FIN  14:00:00   1:53:51 (105)  1:54:01 (104)  1:54:15  
105.   Joonas Tahkola Kuusamon Erä-Veikot  FIN  14:00:00   1:53:50 (104)  1:54:09 (105)  1:54:15  
106.   Maria Virranniemi Pölkky Oy  FIN  14:00:00   1:54:12 (106)  1:54:27 (106)  1:54:37  
107.   Noora Tuohino Arctic Marathon Club  FIN  14:00:00   1:54:32 (107)  1:54:53 (109)  1:54:53  
108.   Kati Ylivirta Lapin Lukko  FIN  14:00:00   1:54:34 (108)  1:54:28 (107)  1:54:55  
109.   Henri Laitinen FIN  14:00:00   1:54:43 (109)  1:54:46 (108)  1:54:59  
110.   Janne Korhonen   FIN  14:00:00   1:54:59 (111)  1:55:07 (111)  1:55:18  
111.   Katja Leinonen   FIN  14:00:00   1:54:59 (110)  1:55:09 (112)  1:55:22  
112.   Veli-Matti Ylipeura Meltaus  FIN  14:00:00   1:55:04 (112)  1:55:05 (110)  1:55:25  
113.   Risto Kaija   FIN  14:00:00   1:55:41 (113)  1:55:51 (113)  1:56:05  
114.   Silja Mentula   FIN  14:00:00   1:56:00 (114)  1:56:09 (114)  1:56:23  
115.   Juha Jalonen JäPy  FIN  14:00:00   1:56:14 (115)  1:56:28 (115)  1:56:36  
116.   Maarit Aro   FIN  14:00:00   1:56:19 (116)  1:56:33 (116)  1:56:45  
117.   Jarno Jokelainen OWStore Rovaniemi  FIN  14:00:00   1:57:05 (117)  1:57:13 (118)  1:57:24  
118.   Oka Morikiawa Oy Digine Ldt  JPN  14:00:00   1:57:10 (118)  1:57:12 (117)  1:57:30  
119.   Olga Serezhnikova   FIN  14:00:00   1:57:12 (119)  1:57:29 (121)  1:57:35  
120.   Jukka Salmi Kittilä  FIN  14:00:00   1:57:17 (121)  1:57:26 (119)  1:57:38  
121.   Ritva Salmi Kittilä  FIN  14:00:00   1:57:17 (120)  1:57:26 (120)  1:57:39  
122.   Tutta Kutila-Kanniainen Oulu  FIN  14:00:00   1:57:24 (122)  1:57:37 (122)  1:57:48  
123.   Jeehu Pasuri   FIN  14:00:00   1:58:16 (123)  1:58:29 (123)  1:58:41  
124.   Mari Helin City Hotel  FIN  14:00:00   1:58:26 (124)  1:58:39 (124)  1:58:48  
125.   Hanna Buddas   FIN  14:00:00   1:58:32 (125)  1:58:56 (125)  1:58:56  
126.   Iida-Maria Kilpeläinen Rovaniemi  FIN  14:00:00   1:59:47 (126)  2:00:08 (128)  2:00:08  
127.   Tuomas Nousu Leppävaaran hierontakolmio  FIN  14:00:00   1:59:48 (127)  1:59:52 (126)  2:00:09  
128.   Risto Rauhala Mitayh Koenedur  FIN  14:00:00   2:00:03 (128)  2:00:06 (127)  2:00:30  
129.   Riku Ollikainen Pohjanmiesten kerho ry  FIN  14:00:00   2:01:26 (129)  2:01:16 (130)  2:01:44  
130.   Jaakko Laihola Pölkky Oy  FIN  14:00:00   2:01:49 (130)  2:01:54 (132)  2:02:05  
131.   Niko Henttinen Helsinki  FIN  14:00:00   2:01:49 (131)  2:01:46 (131)  2:02:08  
132.   Minna Härkönen   FIN  14:00:00   2:01:59 (133)  2:02:10 (134)  2:02:20  
133.   Tuomas Valmari   FIN  14:00:00   2:01:59 (132)  2:02:06 (133)  2:02:25  
134.   Inka-Sisko Huuska Rovaniemi  FIN  14:00:00   2:02:05 (134)  2:02:22 (135)  2:02:26  
135.   Ilkka Hirvikoski Rovaniemi  FIN  14:00:00   2:02:19 (135)  2:02:33 (136)  2:02:47  
136.   Emma Vikholm Arctic Light Hotel  FIN  14:00:00   2:02:27 (136)  2:02:39 (139)  2:02:48  
137.   Helena Kinnunen VMP  FIN  14:00:00   2:02:27 (136)  2:02:39 (138)  2:02:48  
138.   Masafumi Morikiawa Oy Digine Ltd  JPN  14:00:00   2:02:30 (138)  2:02:38 (137)  2:02:55  
139.   Pauli Vierikko Jalas / Häjyt  FIN  14:00:00   2:02:36 (139)  2:02:50 (140)  2:03:02  
140.   Josef Sunna Jalles TC / Umeå  SWE  14:00:00   2:02:44 (140)  2:03:01 (142)  2:03:08  
141.   Pauliina Sieppi   FIN  14:00:00   2:02:49 (141)  2:03:01 (141)  2:03:09  
142.   Jonne Kallo Rovaniemen Reipas Boxing  FIN  14:00:00   2:03:20 (142)  2:03:34 (143)  2:03:45  
143.   Soili Nysten-Haarala LaY  FIN  14:00:00   2:03:34 (143)  2:03:38 (144)  2:03:59  
144.   Laura Henttinen-moilanen   FIN  14:00:00   2:03:46 (144)  2:03:44 (145)  2:04:06  
145.   Santeri Meriläinen Prisma Rovaniemi  FIN  14:00:00   2:03:59 (146)  2:04:10 (146)  2:04:19  
146.   Tarja Piirainen   FIN  14:00:00   2:03:55 (145)  2:04:14 (147)  2:04:22  
147.   Keijo Haataja Pölkky Oy  FIN  14:00:00   2:04:11 (147)  2:04:20 (148)  2:04:32  
148.   Satu Jaara Ii  FIN  14:00:00   2:04:27 (149)  2:04:32 (150)  2:04:48  
149.   Antti Mikkonen Rovaniemi  FIN  14:00:00   2:04:23 (148)  2:04:31 (149)  2:04:55  
150.   Jaana Mannermaa Rovaniemi  FIN  14:00:00   2:04:48 (150)  2:04:47 (151)  2:05:12  
151.   Hanne Ryynänen   FIN  14:00:00   2:05:05 (151)  2:05:19 (153)  2:05:28  
152.   Iina Jauhola Alatornion Pirkat  FIN  14:00:00   2:05:19 (152)  2:05:14 (152)  2:05:34  
153.   Suvi Revonniemi   FIN  14:00:00   2:05:48 (153)  2:06:01 (154)  2:06:10  
154.   Leena Javarus Arctic Marathon Club  FIN  14:00:00   2:05:58 (154)  2:06:08 (156)  2:06:17  
155.   Sirkka-Liisa Jomppanen Saamelaisalueen koulutuskeskus,  FIN  14:00:00   2:06:06 (156)  2:01:15 (129)  2:06:26  
156.   Juha Eteläinen Keittiömaailma  FIN  14:00:00   2:05:59 (155)  2:06:05 (155)  2:06:26  
157.   Päivi Jauhola   FIN  14:00:00   2:06:16 (157)  2:06:16 (157)  2:06:37  
158.   Janne Siivola Possolin pojat  FIN  14:00:00   2:06:53 (158)  2:06:52 (158)  2:07:13  
159.   Johan-Eerik Kukko LaY  FIN  14:00:00   2:07:02 (159)  2:07:01 (159)  2:07:20  
160.   Anna Pasuri   FIN  14:00:00   2:07:03 (160)  2:07:12 (160)  2:07:22  
161.   Jesse Pasuri Kiiminki  FIN  14:00:00   2:07:03 (161)  2:07:12 (161)  2:07:22  
162.   Juha Laivamaa   FIN  14:00:00   2:07:04 (162)  2:07:21 (162)  2:07:29  
163.   Sonja Alaraatikka Midnight Sun Burlesque  FIN  14:00:00   2:07:29 (163)  2:07:43 (164)  2:07:52  
164.   Marianne Akujärvi   FIN  14:00:00   2:07:31 (164)  2:07:37 (163)  2:07:55  
165.   Tarja Turpeenniemi Rovaniemi  FIN  14:00:00   2:07:56 (165)  2:08:14 (166)  2:08:19  
166.   Toini Valmari Tampereen Lääketieteen Kandidaa  FIN  14:00:00   2:08:07 (166)  2:08:08 (165)  2:08:28  
167.   Helena Liimatainen Tyrnävä  FIN  14:00:00   2:08:18 (167)  2:08:19 (167)  2:08:38  
168.   Angelika Berger HSV Medizin  GER  14:00:00   2:08:50 (168)  2:08:54 (168)  2:09:13  
169.   Jarmo Koivisto Sport Club Pärinharju  FIN  14:00:00   2:08:52 (169)  2:09:07 (170)  2:09:14  
170.   Hanna Paasonen AMC  FIN  14:00:00   2:08:52 (170)  2:08:57 (169)  2:09:17  
171.   Arttu Olli   FIN  14:00:00   2:08:57 (171)  2:09:07 (171)  2:09:19  
172.   Katri Vääräniemi ONMKY/KKM  FIN  14:00:00   2:09:00 (172)  2:09:15 (172)  2:09:29  
173.   Jukka Torvinen Helsinki  FIN  14:00:00   2:09:13 (173)  2:09:24 (173)  2:09:36  
174.   Kati Koppinen Ylämylly  FIN  14:00:00   2:09:40 (174)  2:09:54 (175)  2:10:01  
175.   Tuija Ohtonen AMC  FIN  14:00:00   2:09:42 (175)  2:09:52 (174)  2:10:11  
176.   Tiia Karppinen Arctic Marathon Club  FIN  14:00:00   2:09:52 (176)  2:09:59 (177)  2:10:18  
177.   Essi Saarikoski   FIN  14:00:00   2:10:03 (177)  2:09:56 (176)  2:10:20  
178.   Risto Kekkonen AMC  FIN  14:00:00   2:10:33 (178)  2:10:34 (178)  2:10:58  
179.   Tanja Kangosjärvi Muonion Kiri  FIN  14:00:00   2:10:52 (179)  2:11:08 (180)  2:11:17  
180.   Maaret Siikaluoma Sodankylä  FIN  14:00:00   2:11:10 (180)  2:11:07 (179)  2:11:31  
181.   Anne Mäkelä Rovaniemi  FIN  14:00:00   2:11:16 (181)  2:11:23 (182)  2:11:40  
182.   Kimmo Herranen LAO  FIN  14:00:00   2:11:23 (183)  2:11:22 (181)  2:11:44  
183.   Pekka Virtanen   FIN  14:00:00   2:11:18 (182)  2:11:27 (183)  2:11:47  
184.   Heidi Rasmus   FIN  14:00:00   2:11:47 (184)  2:11:57 (184)  2:12:05  
185.   Gaute Andreassen KVALØYSLETTA  NOR  14:00:00   2:12:15 (185)  2:12:29 (188)  2:12:38  
186.   Anne Isohanni   FIN  14:00:00   2:12:19 (186)  2:12:21 (185)  2:12:42  
187.   Jenni Reinikka   FIN  14:00:00   2:12:24 (188)  2:12:28 (186)  2:12:46  
188.   Jennifer Collins Rovaniemi  FIN  14:00:00   2:12:24 (187)  2:12:34 (189)  2:12:46  
189.   Johanna Lehto Jokivarren Hikoilijat  FIN  14:00:00   2:12:30 (189)  2:12:29 (187)  2:12:52  
190.   Silja Kinnunen Fransmanni Rovaniemi  FIN  14:00:00   2:12:31 (190)  2:12:34 (190)  2:12:55  
191.   Marko Lind Amarillo Rovaniemi  FIN  14:00:00   2:12:43 (191)  2:12:53 (192)  2:13:12  
192.   Konsta Rapo   FIN  14:00:00   2:12:48 (192)  2:12:50 (191)  2:13:13  
193.   Tuula Unga Sieppijärven Sisu  FIN  14:00:00   2:13:02 (193)  2:13:08 (193)  2:13:25  
194.   Leena Laine AMC  FIN  14:00:00   2:13:23 (194)  2:13:32 (194)  2:13:49  
195.   Mari Saviaro Oulu  FIN  14:00:00   2:13:33 (195)  2:13:34 (195)  2:13:55  
196.   Kristiina Kemppinen LaYO  FIN  14:00:00   2:13:35 (196)  2:13:42 (196)  2:14:02  
197.   Jenni Lepola City Hotel  FIN  14:00:00   2:13:53 (197)  2:14:04 (198)  2:14:13  
198.   Shu Fung Cheung Hong Kong  CHN  14:00:00   2:13:57 (198)  2:13:59 (197)  2:14:23  
199.   Laura Vilander   FIN  14:00:00   2:14:15 (199)  2:14:13 (199)  2:14:38  
200.   Janne Kajava Pölkky Oy  FIN  14:00:00   2:14:59 (200)  2:15:09 (201)  2:15:20  
201.   Niina Pasma   FIN  14:00:00   2:14:59 (201)  2:15:02 (200)  2:15:20  
202.   Elina Äärelä   FIN  14:00:00   2:15:29 (202)  2:15:32 (202)  2:15:54  
203.   Miia Rapo   FIN  14:00:00   2:15:58 (203)  2:16:00 (203)  2:16:24  
204.   Eija Niska Team Niska  FIN  14:00:00   2:16:37 (204)  2:16:44 (204)  2:16:59  
205.   Odd Einar Heim Andberg   NOR  14:00:00   2:16:58 (205)  2:16:55 (205)  2:17:21  
206.   Tiina Riepula Kuivaniemen Yritys  FIN  14:00:00   2:17:08 (208)  2:17:08 (206)  2:17:25  
207.   Aki Syrjä Reuna Running Team  FIN  14:00:00   2:17:01 (206)  2:17:13 (207)  2:17:28  
208.   Johanna Peltoperä LaY  FIN  14:00:00   2:17:05 (207)  2:17:25 (208)  2:17:31  
209.   Terhi Korkeaniemi   FIN  14:00:00   2:17:28 (209)  2:17:41 (209)  2:17:56  
210.   Kati Salonen   FIN  14:00:00   2:17:29 (210)  2:17:59 (211)  2:17:59  
211.   Marja-Liisa Meriläinen Lapin Keskussairaala  FIN  14:00:00   2:17:36 (211)  2:17:52 (210)  2:18:05  
212.   Anita Warpenius Pukumies Rovaniemi  FIN  14:00:00   2:17:41 (213)  2:18:04 (213)  2:18:09  
213.   Eetu Peuraniemi Rovaniemi  FIN  14:00:00   2:17:37 (212)  2:18:00 (212)  2:18:21  
214.   Sanna Karhu   FIN  14:00:00   2:18:32 (214)  2:18:40 (214)  2:19:00  
215.   Jukka Niska Team Niska  FIN  14:00:00   2:18:49 (215)  2:18:52 (215)  2:19:08  
216.   Matti Honkala LaY  FIN  14:00:00   2:19:06 (216)  2:19:36 (216)  2:19:36  
217.   Minna Heinonen   FIN  14:00:00   2:20:16 (217)  2:20:29 (217)  2:20:43  
218.   Eveliina Pirkola   FIN  14:00:00   2:20:46 (218)  2:20:47 (218)  2:21:09  
219.   Aliisa Ahokas   FIN  14:00:00   2:20:51 (219)  2:20:56 (219)  2:21:20  
220.   Tua Böös   FIN  14:00:00   2:20:51 (219)  2:20:57 (220)  2:21:20  
221.   Markku Torkko Arctic Marathon Club  FIN  14:00:00   2:21:10 (221)  2:21:28 (221)  2:21:35  
222.   Matti Rauvala AMC  FIN  14:00:00   2:21:11 (222)  2:21:28 (222)  2:21:36  
223.   Kari Heiskanen   FIN  14:00:00   2:21:25 (223)  2:21:31 (223)  2:21:53  
224.   Eija Telkkälä Prisma Rovaniemi  FIN  14:00:00   2:22:30 (224)  2:22:59 (224)  2:22:59  
225.   Eeva-Liisa Kokko Prisma Rovaniemni  FIN  14:00:00   2:23:22 (225)  2:23:34 (225)  2:23:51  
226.   Päivi Martin LaY  FIN  14:00:00   2:24:40 (226)  2:24:51 (226)  2:25:06  
227.   Anneli Matero AMC  FIN  14:00:00   2:25:25 (227)  2:25:30 (227)  2:25:47  
228.   Katri Vahlqvist   FIN  14:00:00   2:26:00 (228)  2:25:53 (228)  2:26:18  
229.   Leila Tiermas Nordlab/Rovaniemi  FIN  14:00:00   2:26:01 (229)  2:26:13 (231)  2:26:27  
230.   Jenni Tuovila Coffee House Rovaniemi  FIN  14:00:00   2:26:08 (231)  2:26:11 (229)  2:26:32  
231.   Johanna Hyytinen   FIN  14:00:00   2:26:08 (230)  2:26:11 (230)  2:26:32  
232.   Matti Miettunen Kuivaniemi  FIN  14:00:00   2:28:27 (232)  2:28:40 (232)  2:28:55  
233.   Kirsti Satta Arctic Marathon Club  FIN  14:00:00   2:28:53 (233)  2:29:04 (233)  2:29:23  
234.   Timo Posio   FIN  14:00:00   2:29:16 (235)  2:29:23 (235)  2:29:41  
235.   Tarja Kyröläinen   FIN  14:00:00   2:29:15 (234)  2:29:15 (234)  2:29:41  
236.   Saku Kiistala Cov  FIN  14:00:00   2:29:22 (238)  2:29:36 (236)  2:29:47  
237.   Taneli Angelva Cov  FIN  14:00:00   2:29:21 (236)  2:29:37 (237)  2:29:48  
237.   Jarmo Sallanko   FIN  14:00:00   2:29:22 (237)  2:29:48 (238)  2:29:48  
239.   Hanna Syrjä Reuna Running Team  FIN  14:00:00   2:30:44 (239)  2:30:53 (240)  2:31:08  
240.   Varpu Lepikkö Rovaniemi  FIN  14:00:00   2:30:49 (240)  2:30:51 (239)  2:31:12  
241.   Leena Mämmi-Laukka OUK Marathon Club  FIN  14:00:00   2:32:44 (241)  2:32:57 (241)  2:33:15  
242.   Iiris Satamo RoiNu ry.  FIN  14:00:00   2:33:41 (242)  2:33:59 (242)  2:34:18  
243.   Nicola LAstorina Italy  ITA  14:00:00   2:34:03 (243)  2:34:18 (243)  2:34:27  
244.   Marjo Sipilä LaYO  FIN  14:00:00   2:36:33 (244)  2:36:58 (244)  2:37:08  
245.   Pertti Pullinen Team Follow Me  FIN  14:00:00   2:37:30 (245)  2:37:40 (245)  2:38:03  
246.   Mikko Jänkälä Muurolan Kisaveikot  FIN  14:00:00   2:38:02 (246)  2:38:06 (246)  2:38:32  
247.   Paula Mikkonen   FIN  14:00:00   2:38:11 (247)  2:38:31 (247)  2:38:48  
248.   Mari Kuoppamaa LaY  FIN  14:00:00   2:39:02 (248)  2:39:08 (248)  2:39:29  
249.   Ilona Saarela Oulu  FIN  14:00:00   2:39:02 (249)  2:39:08 (249)  2:39:29  
250.   Teija Korpi-Käkelä Kauhajoki  FIN  14:00:00   2:43:10 (250)  2:43:15 (250)  2:43:39  
251.   Terence Ching   CHN  14:00:00   2:46:49 (251)  2:47:19 (251)  2:47:23  
252.   Tarja Juotasniemi Roi pph  FIN  14:00:00   2:48:01 (252)  2:48:15 (252)  2:48:40  
253.   Tanja Koivisto Sport Club Pärinharju  FIN  14:00:00   2:56:13 (253)  2:56:41 (253)  2:56:48  
254.   Karin Nyberg Team Ultra Sweden  SWE  14:00:00   2:56:48 (254)  2:56:53 (254)  2:57:20  
255.   Irja Rantala-Posio   FIN  14:00:00   3:00:32 (255)  3:00:59 (257)  3:01:15  
256.   Leena Molkoselkä Rovaniemi  FIN  14:00:00   3:15:58 (256)  3:16:15 (258)  3:16:23  
257.   Terhi Bergman S-market Pello  FIN  14:00:00   3:21:17 (258)  2:59:30 (255)  3:21:43  
258.   Mila Mäki S-market Pello  FIN  14:00:00   3:21:16 (257)  2:59:32 (256)  3:21:44  
259.   Kimmo Rippstein   FIN  14:00:00   3:25:02 (259)  3:25:14 (259)  3:25:38  
260.   Katja Rippstein   FIN  14:00:00   3:25:02 (259)  3:25:14 (260)  3:25:39  
   Maaria Aalto S-Market Ii  FIN  14:00:00         ej startad  
   Sirkku Haapakoski   FIN  14:00:00         ej startad  
   Noora Lehtiniemi Amarillo Rovaniemi  FIN  14:00:00         ej startad  
   Niina Nojonen   FIN  14:00:00         ej startad  
   Jonna Turpeenniemi Sale Rantavitikka  FIN  14:00:00         ej startad  
   Senni Värriö   FIN  14:00:00         ej startad  
   Teija Mäki S-market Pello  FIN  14:00:00         ej startad  
   Tarja Ruha   FIN  14:00:00         ej startad  
   Kati Mure   FIN  14:00:00         ej startad  
   Uldis Batarags Sonora  LAT  14:00:00         ej startad  
   Tuomo Herttua Korkalovaaran Karpaasit  FIN  14:00:00         ej startad  
   Lauri Herva LaY  FIN  14:00:00         ej startad  
   Juho Nojonen   FIN  14:00:00         ej startad  
   Mikkel Näkkäläjärvi LaYO  FIN  14:00:00         ej startad  
   Ville Pikkarainen   FIN  14:00:00         ej startad  
   Petri Sirviö   FIN  14:00:00         ej startad  
   Richard Foley Arctic Marathon Club  FIN  14:00:00         ej startad  
   Richard Foley LaY  FIN  14:00:00         ej startad  
   Jukka Nevalaita Ray  FIN  14:00:00         ej startad  
   Alpo Merilä   FIN  14:00:00         bröt  
   Petri Tolkkinen Oulu  FIN  14:00:00         ej startad  
   Mika Vaara Sodankylä  FIN  14:00:00         ej startad  
   Tuomas Valmari   FIN  14:00:00         ej startad  
   Ismo Virtanen   FIN  14:00:00         ej startad  
   Markus Isola Hierontaykköset  FIN  14:00:00         bröt  

Klasser:

| Form av resultaten:
Suomi Svenska English