Rovaniemi Marathon 02.07.2016

Puolikas miehet

Smart Follow

        Starttid Mellantid
21,0 km

Mål
21,1 km
 
1.   Teppo Ronkainen Original Sokos Hotel Vaakuna Ro  FIN  14:00:00   1:17:53 (1)  1:18:06 (1)  1:18:09  
2.   Janne Stenbäck Vantaan Hiihtoseura  FIN  14:00:00   1:18:32 (2)  1:18:45 (2)  1:18:48  
3.   Jarmo Rundgren Alatornion Pirkat  FIN  14:00:00   1:20:19 (3)  1:20:36 (3)  1:20:39  
4.   Ville-Veikko Kykyri Energipolar  FIN  14:00:00   1:21:43 (4)  1:21:57 (4)  1:21:59  
5.   Fredrik Jakobsson Luleguttene  SWE  14:00:00   1:22:15 (5)  1:22:31 (5)  1:22:35  
6.   Hannu Laurila Alatornion Pirkat  FIN  14:00:00   1:23:31 (6)  1:23:49 (6)  1:23:52  
7.   Juha Kanniainen Helsingin Jyry  FIN  14:00:00   1:25:32 (7)  1:25:47 (7)  1:25:51  
8.   Mika Raudasoja Kemi  FIN  14:00:00   1:26:27 (8)  1:26:41 (8)  1:26:45  
9.   Risto Hannula Sodnkylä  FIN  14:00:00   1:27:31 (9)  1:27:44 (9)  1:27:50  
10.   Petri Kaisto   FIN  14:00:00   1:28:18 (10)  1:28:25 (10)  1:28:36  
11.   Petri Kilpamäki Rovaniemen Kuntokeskus Oy  FIN  14:00:00   1:28:31 (11)  1:28:51 (11)  1:28:54  
12.   Heikki Ojantakanen OlsHe/off/OulunPelastuslaitos  FIN  14:00:00   1:32:11 (12)  1:32:28 (12)  1:32:31  
13.   Veli-Matti Kulla Kempeleen Maratonklubi  FIN  14:00:00   1:32:34 (13)  1:32:45 (13)  1:32:52  
14.   Heikki Kämäräinen Arctic Marathon Club  FIN  14:00:00   1:34:28 (14)  1:34:40 (14)  1:34:45  
15.   Kalle Kinnunen   FIN  14:00:00   1:35:01 (15)  1:35:10 (15)  1:35:17  
16.   Sami Klemola Urputien urheilijat  FIN  14:00:00   1:35:27 (16)  1:35:43 (16)  1:35:50  
17.   Regis Rouge-Oikarinen Kuusamon Eräveikot  FIN  14:00:00   1:37:05 (17)  1:37:16 (17)  1:37:22  
18.   Matti Koivisto Turun Urheiluliitto  FIN  14:00:00   1:37:07 (18)  1:37:22 (18)  1:37:30  
19.   Ilja Koljonen Lapin Keskussairaala  FIN  14:00:00   1:37:30 (19)  1:37:35 (20)  1:37:47  
20.   Puuttuu Nimi Ota yhteyttä  FIN  14:00:00   1:37:32 (20)  1:37:34 (19)  1:37:48  
21.   Pekka Lehtilahti   FIN  14:00:00   1:37:41 (21)  1:37:49 (21)  1:37:55  
22.   Pauli Ranta Muonion Kiri  FIN  14:00:00   1:37:41 (21)  1:37:51 (22)  1:37:55  
23.   Markus Niemelä Santasport  FIN  14:00:00   1:37:47 (23)  1:37:59 (23)  1:38:06  
24.   Samuli Leppiaho Rovaniemen Reipas Boxing  FIN  14:00:00   1:37:57 (24)  1:38:19 (24)  1:38:23  
25.   Jussi Ronkainen Pölkky Oy  FIN  14:00:00   1:38:13 (25)  1:38:27 (25)  1:38:32  
26.   Petri Tolkkinen   FIN  14:00:00   1:38:37 (26)  1:38:55 (26)  1:39:01  
27.   Jorma Puurunen Pudasjären Urheilijat  FIN  14:00:00   1:38:45 (27)  1:38:58 (27)  1:39:03  
28.   Martti Hast Keminmaa  FIN  14:00:00   1:38:47 (28)  1:39:02 (28)  1:39:08  
29.   Anssi Juujärvi SMK  FIN  14:00:00   1:39:24 (29)  1:39:36 (29)  1:39:44  
30.   Markku Nieminen   FIN  14:00:00   1:40:00 (30)  1:40:03 (30)  1:40:21  
31.   Petri Tapio Rovaniemi  FIN  14:00:00   1:40:25 (31)  1:40:44 (31)  1:40:50  
32.   Tapio Keränen Ranuan Peura  FIN  14:00:00   1:40:36 (32)  1:40:57 (32)  1:40:57  
33.   Raymond Blount juokse ku elukka  RSA  14:00:00   1:41:30 (33)  1:41:46 (33)  1:41:55  
34.   Jani Pekkala Crossfit Santasport  FIN  14:00:00   1:42:09 (34)  1:42:15 (34)  1:42:27  
35.   Jarno Mustonen Rovaniemi Reipas Boxing  FIN  14:00:00   1:42:22 (35)  1:42:44 (35)  1:42:46  
36.   Antti-Jussi Koponen Rovaniemi  FIN  14:00:00   1:42:59 (36)  1:43:14 (36)  1:43:19  
37.   Henrik Palosaari Rovaniemen Reipas Boxing  FIN  14:00:00   1:43:29 (38)  1:43:37 (37)  1:43:47  
38.   Sauli Saarinen   FIN  14:00:00   1:43:28 (37)  1:43:42 (38)  1:43:49  
39.   Pertti Riepula Kuivaniemen Yritys  FIN  14:00:00   1:43:56 (39)  1:44:11 (40)  1:44:19  
40.   Matti Poikajärvi Värisilmä  FIN  14:00:00   1:44:08 (40)  1:44:06 (39)  1:44:30  
41.   Miihkali Jefremoff LaYO Lapland University of Appl  FIN  14:00:00   1:44:11 (41)  1:44:22 (41)  1:44:36  
42.   Tommi Nieminen Kuikan Kisailijat  FIN  14:00:00   1:44:21 (42)  1:44:37 (42)  1:44:43  
43.   Mauri Määttä FC RuPu  FIN  14:00:00   1:44:23 (43)  1:44:39 (43)  1:44:46  
44.   Juhani Olli Kuusamon Eräveikot  FIN  14:00:00   1:45:14 (45)  1:45:30 (45)  1:45:32  
45.   Väinö Maaninka Kuusamo  FIN  14:00:00   1:45:13 (44)  1:45:29 (44)  1:45:34  
46.   Janne Siikaluoma Kuusamo  FIN  14:00:00   1:45:20 (46)  1:45:36 (46)  1:45:38  
47.   Juho Tahkola Kuusamon Erä-Veikot  FIN  14:00:00   1:45:22 (47)  1:45:38 (47)  1:45:44  
48.   Ville Autio   FIN  14:00:00   1:45:32 (48)  1:45:45 (48)  1:45:52  
49.   Jukka Leinonen   FIN  14:00:00   1:45:32 (49)  1:45:53 (49)  1:45:53  
50.   Samu-Matti Karppinen Crossfit Santasport  FIN  14:00:00   1:45:49 (50)  1:45:55 (50)  1:46:08  
51.   Juha Tennilä Aito  FIN  14:00:00   1:45:51 (51)  1:46:03 (51)  1:46:08  
52.   Sami Tetri OYS Vapari  FIN  14:00:00   1:45:58 (52)  1:46:09 (52)  1:46:18  
53.   Hannu Kulmunki Kemijärvi  FIN  14:00:00   1:46:38 (53)  1:46:48 (53)  1:46:58  
54.   Mika Rainti Rovaniemi  FIN  14:00:00   1:46:46 (54)  1:46:57 (54)  1:47:06  
55.   Mikko Räsänen Hemascon  FIN  14:00:00   1:46:58 (55)  1:47:18 (57)  1:47:24  
56.   Ismo Virtanen   FIN  14:00:00   1:47:05 (56)  1:47:11 (55)  1:47:26  
57.   Pasi Saikkonen Teku / Kajaani  FIN  14:00:00   1:47:06 (57)  1:47:16 (56)  1:47:29  
58.   Mikko Lindroos LaY  FIN  14:00:00   1:47:25 (58)  1:47:36 (59)  1:47:46  
59.   Vladimir Konoplev   RUS  14:00:00   1:47:26 (59)  1:47:40 (60)  1:47:47  
60.   Mika Vaara   FIN  14:00:00   1:47:35 (60)  1:47:29 (58)  1:47:53  
61.   Alpo Talvensaari Kempeleen Maraton Klubi  FIN  14:00:00   1:48:32 (61)  1:48:44 (61)  1:48:55  
62.   Kauno Ronkainen Pölkky Oy  FIN  14:00:00   1:49:17 (62)  1:49:36 (62)  1:49:41  
63.   Petri Väisänen Helsinki  FIN  14:00:00   1:49:32 (63)  1:49:46 (63)  1:49:51  
64.   Jukka Warpenius Alko Saarenkylä  FIN  14:00:00   1:49:45 (64)  1:50:06 (64)  1:50:11  
65.   Ari-Pekka Alafrantti Tornio  FIN  14:00:00   1:50:08 (66)  1:50:17 (65)  1:50:26  
66.   Juha Ronkainen Pudasjärven Urheilijat  FIN  14:00:00   1:50:06 (65)  1:50:24 (66)  1:50:31  
67.   Nikolai Minkin Russia  RUS  14:00:00   1:50:15 (67)  1:50:24 (67)  1:50:39  
68.   Tarmo Myllymäki Rovaniemi  FIN  14:00:00   1:50:53 (68)  1:51:06 (68)  1:51:17  
69.   Juha Karjalainen ROVA  FIN  14:00:00   1:51:08 (69)  1:51:18 (69)  1:51:32  
70.   Atte Back   FIN  14:00:00   1:51:20 (70)  1:51:27 (71)  1:51:33  
71.   Heikki Lindroos LaYO Lapin AMK - Rotta Ry  FIN  14:00:00   1:51:20 (71)  1:51:23 (70)  1:51:34  
72.   Juho Lahtinen   FIN  14:00:00   1:51:34 (72)  1:51:43 (73)  1:51:55  
73.   Joonas Vola LaY  FIN  14:00:00   1:51:42 (73)  1:51:43 (72)  1:52:01  
74.   Jarno Mattila   FIN  14:00:00   1:53:18 (74)  1:53:23 (74)  1:53:34  
75.   Jonathan Guppy   FIN  14:00:00   1:53:43 (75)  1:53:54 (75)  1:54:03  
76.   Niko Marttiini   FIN  14:00:00   1:53:44 (76)  1:53:59 (76)  1:54:05  
77.   Jouko Pätsi Accountor Pohjois-Suomi Oy  FIN  14:00:00   1:53:51 (78)  1:54:01 (77)  1:54:15  
78.   Joonas Tahkola Kuusamon Erä-Veikot  FIN  14:00:00   1:53:50 (77)  1:54:09 (78)  1:54:15  
79.   Henri Laitinen FIN  14:00:00   1:54:43 (79)  1:54:46 (79)  1:54:59  
80.   Janne Korhonen   FIN  14:00:00   1:54:59 (80)  1:55:07 (81)  1:55:18  
81.   Veli-Matti Ylipeura Meltaus  FIN  14:00:00   1:55:04 (81)  1:55:05 (80)  1:55:25  
82.   Risto Kaija   FIN  14:00:00   1:55:41 (82)  1:55:51 (82)  1:56:05  
83.   Juha Jalonen JäPy  FIN  14:00:00   1:56:14 (83)  1:56:28 (83)  1:56:36  
84.   Jarno Jokelainen OWStore Rovaniemi  FIN  14:00:00   1:57:05 (84)  1:57:13 (85)  1:57:24  
85.   Oka Morikiawa Oy Digine Ldt  JPN  14:00:00   1:57:10 (85)  1:57:12 (84)  1:57:30  
86.   Jukka Salmi Kittilä  FIN  14:00:00   1:57:17 (86)  1:57:26 (86)  1:57:38  
87.   Jeehu Pasuri   FIN  14:00:00   1:58:16 (87)  1:58:29 (87)  1:58:41  
88.   Tuomas Nousu Leppävaaran hierontakolmio  FIN  14:00:00   1:59:48 (88)  1:59:52 (88)  2:00:09  
89.   Risto Rauhala Mitayh Koenedur  FIN  14:00:00   2:00:03 (89)  2:00:06 (89)  2:00:30  
90.   Riku Ollikainen Pohjanmiesten kerho ry  FIN  14:00:00   2:01:26 (90)  2:01:16 (90)  2:01:44  
91.   Jaakko Laihola Pölkky Oy  FIN  14:00:00   2:01:49 (91)  2:01:54 (92)  2:02:05  
92.   Niko Henttinen Helsinki  FIN  14:00:00   2:01:49 (92)  2:01:46 (91)  2:02:08  
93.   Tuomas Valmari   FIN  14:00:00   2:01:59 (93)  2:02:06 (93)  2:02:25  
94.   Ilkka Hirvikoski Rovaniemi  FIN  14:00:00   2:02:19 (94)  2:02:33 (94)  2:02:47  
95.   Masafumi Morikiawa Oy Digine Ltd  JPN  14:00:00   2:02:30 (95)  2:02:38 (95)  2:02:55  
96.   Pauli Vierikko Jalas / Häjyt  FIN  14:00:00   2:02:36 (96)  2:02:50 (96)  2:03:02  
97.   Josef Sunna Jalles TC / Umeå  SWE  14:00:00   2:02:44 (97)  2:03:01 (97)  2:03:08  
98.   Jonne Kallo Rovaniemen Reipas Boxing  FIN  14:00:00   2:03:20 (98)  2:03:34 (98)  2:03:45  
99.   Santeri Meriläinen Prisma Rovaniemi  FIN  14:00:00   2:03:59 (99)  2:04:10 (99)  2:04:19  
100.   Keijo Haataja Pölkky Oy  FIN  14:00:00   2:04:11 (100)  2:04:20 (100)  2:04:32  
101.   Antti Mikkonen Rovaniemi  FIN  14:00:00   2:04:23 (101)  2:04:31 (101)  2:04:55  
102.   Juha Eteläinen Keittiömaailma  FIN  14:00:00   2:05:59 (102)  2:06:05 (102)  2:06:26  
103.   Janne Siivola Possolin pojat  FIN  14:00:00   2:06:53 (103)  2:06:52 (103)  2:07:13  
104.   Johan-Eerik Kukko LaY  FIN  14:00:00   2:07:02 (104)  2:07:01 (104)  2:07:20  
105.   Jesse Pasuri Kiiminki  FIN  14:00:00   2:07:03 (105)  2:07:12 (105)  2:07:22  
106.   Juha Laivamaa   FIN  14:00:00   2:07:04 (106)  2:07:21 (106)  2:07:29  
107.   Jarmo Koivisto Sport Club Pärinharju  FIN  14:00:00   2:08:52 (107)  2:09:07 (107)  2:09:14  
108.   Arttu Olli   FIN  14:00:00   2:08:57 (108)  2:09:07 (108)  2:09:19  
109.   Jukka Torvinen Helsinki  FIN  14:00:00   2:09:13 (109)  2:09:24 (109)  2:09:36  
110.   Risto Kekkonen AMC  FIN  14:00:00   2:10:33 (110)  2:10:34 (110)  2:10:58  
111.   Kimmo Herranen LAO  FIN  14:00:00   2:11:23 (112)  2:11:22 (111)  2:11:44  
112.   Pekka Virtanen   FIN  14:00:00   2:11:18 (111)  2:11:27 (112)  2:11:47  
113.   Gaute Andreassen KVALØYSLETTA  NOR  14:00:00   2:12:15 (113)  2:12:29 (113)  2:12:38  
114.   Marko Lind Amarillo Rovaniemi  FIN  14:00:00   2:12:43 (114)  2:12:53 (115)  2:13:12  
115.   Konsta Rapo   FIN  14:00:00   2:12:48 (115)  2:12:50 (114)  2:13:13  
116.   Shu Fung Cheung Hong Kong  CHN  14:00:00   2:13:57 (116)  2:13:59 (116)  2:14:23  
117.   Janne Kajava Pölkky Oy  FIN  14:00:00   2:14:59 (117)  2:15:09 (117)  2:15:20  
118.   Odd Einar Heim Andberg   NOR  14:00:00   2:16:58 (118)  2:16:55 (118)  2:17:21  
119.   Aki Syrjä Reuna Running Team  FIN  14:00:00   2:17:01 (119)  2:17:13 (119)  2:17:28  
120.   Eetu Peuraniemi Rovaniemi  FIN  14:00:00   2:17:37 (120)  2:18:00 (120)  2:18:21  
121.   Jukka Niska Team Niska  FIN  14:00:00   2:18:49 (121)  2:18:52 (121)  2:19:08  
122.   Matti Honkala LaY  FIN  14:00:00   2:19:06 (122)  2:19:36 (122)  2:19:36  
123.   Markku Torkko Arctic Marathon Club  FIN  14:00:00   2:21:10 (123)  2:21:28 (123)  2:21:35  
124.   Matti Rauvala AMC  FIN  14:00:00   2:21:11 (124)  2:21:28 (124)  2:21:36  
125.   Kari Heiskanen   FIN  14:00:00   2:21:25 (125)  2:21:31 (125)  2:21:53  
126.   Matti Miettunen Kuivaniemi  FIN  14:00:00   2:28:27 (126)  2:28:40 (126)  2:28:55  
127.   Timo Posio   FIN  14:00:00   2:29:16 (127)  2:29:23 (127)  2:29:41  
128.   Saku Kiistala Cov  FIN  14:00:00   2:29:22 (130)  2:29:36 (128)  2:29:47  
129.   Taneli Angelva Cov  FIN  14:00:00   2:29:21 (128)  2:29:37 (129)  2:29:48  
129.   Jarmo Sallanko   FIN  14:00:00   2:29:22 (129)  2:29:48 (130)  2:29:48  
131.   Nicola LAstorina Italy  ITA  14:00:00   2:34:03 (131)  2:34:18 (131)  2:34:27  
132.   Pertti Pullinen Team Follow Me  FIN  14:00:00   2:37:30 (132)  2:37:40 (132)  2:38:03  
133.   Mikko Jänkälä Muurolan Kisaveikot  FIN  14:00:00   2:38:02 (133)  2:38:06 (133)  2:38:32  
134.   Terence Ching   CHN  14:00:00   2:46:49 (134)  2:47:19 (134)  2:47:23  
135.   Kimmo Rippstein   FIN  14:00:00   3:25:02 (135)  3:25:14 (135)  3:25:38  
   Uldis Batarags Sonora  LAT  14:00:00         ej startad  
   Tuomo Herttua Korkalovaaran Karpaasit  FIN  14:00:00         ej startad  
   Lauri Herva LaY  FIN  14:00:00         ej startad  
   Juho Nojonen   FIN  14:00:00         ej startad  
   Mikkel Näkkäläjärvi LaYO  FIN  14:00:00         ej startad  
   Ville Pikkarainen   FIN  14:00:00         ej startad  
   Petri Sirviö   FIN  14:00:00         ej startad  
   Richard Foley Arctic Marathon Club  FIN  14:00:00         ej startad  
   Richard Foley LaY  FIN  14:00:00         ej startad  
   Jukka Nevalaita Ray  FIN  14:00:00         ej startad  
   Alpo Merilä   FIN  14:00:00         bröt  
   Petri Tolkkinen Oulu  FIN  14:00:00         ej startad  
   Mika Vaara Sodankylä  FIN  14:00:00         ej startad  
   Tuomas Valmari   FIN  14:00:00         ej startad  
   Ismo Virtanen   FIN  14:00:00         ej startad  
   Markus Isola Hierontaykköset  FIN  14:00:00         bröt  

Klasser:

| Form av resultaten:
Suomi Svenska English