Hopeasomman loppukilpailu, Viestit 15.3.2015 Oulun Virpiniemessä

M14 3 x 3,0 km ( P )

Ställningen i budkavle 2. etapp Växling 3,0 km

1Iisalmen Visa (315)15:27.6Atte Huttunen7:26.2
2One Way Pro Team (314)+6.8Waltteri Karhumaa7:40.0
3Ylöjärven Ryhti (306)+7.0Aapo Haataja7:29.7
4Teuvan Rivakka (330)+31.0Ville Nisula7:51.3
5Kiteen Urheilijat (322)+31.2Jimi Huuho8:01.0
6Lahden Hiihtoseura (308)+42.3Otso Kolehmainen8:07.2
7Huhtasuon Hiihto 2000 (329)+43.2Kasperi Laeste7:59.0
8Liperin Hiihtoseura (312)+55.3Veeti Pyykkö7:51.8
9Keuruun Kisailijat (313)+55.8Samuli Peltola8:17.5
10Hämeenlinnan Hiihtoseura (332)+58.9Jukka Vähävihu8:28.1
11Espoon Hiihtoseura (324)+1:11.5Oskari Yli-Penttilä8:21.6
12Pirkkalan Hiihtäjät (335)+1:17.4Wilhelm Toivonen8:31.1
13Siilinjärven Hiihtoseura (333)+1:23.7Erno Ruuskanen8:43.8
14Ylöjärven Ryhti 2 (348)+1:33.8Veeti Henriksson8:02.3
15Kangasalan Kisa (334)+1:34.3Arttu Alppiranta8:25.6
16Mikkelin Hiihtäjät (301)+1:35.2Akseli Iivonen8:31.8
17Valkeakosken Haka (338)+1:35.8Niilo Syrjälä8:22.6
18Rajamäen Kehitys (317)+1:45.8Otto Suhonen8:29.8
19Vehkalahden Veikot (307)+1:49.5Benjamin Tasa8:22.2
20Kempeleen Kiri (331)+1:49.9Atte Rahikkala9:12.7
21Limingan Niittomiehet (309)+1:55.2Eino Koivula8:47.6
22Vetelin Urheilijat (302)+1:59.6Mitri Lerssi8:39.3
23Pargas IF (340)+2:13.5Viktor Johansson8:52.1
24Simon Kiri (311)+2:17.6Marko Kukkonen9:09.3
25Sundom IF (304)+2:18.5Viktor Koivuniemi8:18.0
26IF Sibbo-Vargarna (339)+2:22.7Benjamin Fransman9:01.4
27Vantaan Hiihtoseura (342)+2:28.7Topias Uusitalo8:49.4
28IF Brahe (337)+2:29.7Anton Sjölund8:35.7
29Seinäjoen Hiihtoseura (305)+2:32.4Atte Mäkelä8:41.2
30Himangan Urheilijat (326)+2:36.2Santeri Mäkelä9:21.0
31Ounasvaaran Hiihtoseura (316)+2:42.5Ilari Kansanaho9:12.8
32Valkeakosken Haka 2 (346)+2:44.2Oskari Tanninen8:46.3
33Lahden Hiihtoseura 2 (350)+2:49.1Vladislav Kolganov9:11.0
34Kankaanpään Urheilijat (310)+2:56.6Samuli Kuusinen9:00.8
35Pyhäjärven Pohti (341)+3:01.0Roope-Eemeli Huttunen8:35.4
36Lempäälän Kisa (325)+3:03.3Samuel Suoniemi9:11.9
37Oravais IF (323)+3:11.0Leonard Markén9:07.8
38Ounasvaaran Hiihtoseura 2 (344)+3:11.2Jussi Rantala9:06.6
39Oulun Hiihtoseura (320)+3:27.5Tuomas Horko9:26.1
40Kangasalan Kisa 2 (349)+3:45.1Vili Olkkonen9:28.7
41Ylöjärven Ryhti 3 (351)+3:46.1Onni Koskela9:33.6
42Nivalan Urheilijat (321)+4:07.3Pauli Kivirinta9:53.7
43Rautalammin Urheilijat (327)+4:15.2Tero Noronen9:39.3
44Liedon Luja (343)+4:26.4Niklas Ekström9:36.4
45Kyrön Voima (328)+4:30.8Kalle Kauppi9:55.8
46Pöytyän Urheilijat (303)+4:48.2Leevi Multamäki10:02.5
47Keravan Urheilijat (336)+4:56.9Maarten Jaanikivi9:59.0
48Lempäälän Kisa 2 (345)+4:58.4Juha Närhi9:48.7
| Form av resultaten:
Suomi Svenska English