7. Saami Ski Race

Men 90km

Smart Follow

        Starting time Finish
90,0 km
 
1.   Petter Eliassen   NOR  10:00:00   3:47:40.9  
2.   Daniel Strand Tverrelvdalen IL  NOR  10:00:00   3:53:38.4  
3.   Juuso Tossavainen Rautavaaran Raiku  FIN  10:00:00   4:04:53.3  
4.   Mats Riekkola Luleå Gjutarens IF  SWE  10:00:00   4:11:01.9  
5.   Kjetil Fareth Alta  NOR  10:00:00   4:12:40.3  
5.   Per Kåre Jakobsen Alta IF  NOR  10:00:00   4:12:40.3  
5.   Daniel Sandoz Sandoz Concept  SUI  10:00:00   4:12:40.3  
8.   Matti Keskinarkaus   FIN  10:00:00   4:16:40.1  
9.   Stig Løvlund Nordreisa IL  NOR  10:00:00   4:20:36.2  
10.   David Vik Alta if  NOR  10:00:00   4:24:53.1  
11.   Espen Honganvik Holen Magnor UL  NOR  10:00:00   4:24:54.4  
12.   Henrik Joks IL Forsøk  NOR  10:00:00   4:28:12.5  
13.   Reima Idström Saariselkä Training  FIN  10:00:00   4:29:15.1  
14.   Joni Haataja palju.eu  FIN  10:00:00   4:30:45.5  
15.   Sven-Tore Nilsen Alta IF  NOR  10:00:00   4:31:45.0  
16.   Eirik Johansen Bossekop UL  NOR  10:00:00   4:32:46.5  
17.   Tuomas Tervo Rajamäen Rykmentti  FIN  10:00:00   4:37:53.3  
18.   Mika Sieppi Muonion Kiri Ry  FIN  10:00:00   4:42:46.2  
19.   Tomas Rafaelsen Alta IF  NOR  10:00:00   4:47:13.3  
20.   Tage Bjørkli Alta IF Nordlysbyen ski  NOR  10:00:00   4:52:12.0  
21.   Brage Kleven Kirkenes og omegn skiklubb  NOR  10:00:00   4:52:43.8  
22.   Timo Heikkilä Aitoon Urheilijat  FIN  10:00:00   4:54:09.2  
23.   Ilkka Hujanen Joensuun Kataja  FIN  10:00:00   4:54:33.2  
24.   Sveinung Hjelle Sirma IL  NOR  10:00:00   4:57:40.9  
25.   John Bjørgård Røtos IL  NOR  10:00:00   4:59:30.3  
26.   Ilpo Riihijärvi   FIN  10:00:00   5:01:46.0  
27.   Frode Karlsen IF Kilkameratene  NOR  10:00:00   5:04:06.1  
28.   Andreas Nilsen   NOR  10:00:00   5:04:40.3  
29.   Jarkko Tossavainen Paxi ski team  FIN  10:00:00   5:05:43.1  
30.   Roman Rosipal Bratislava  SVK  10:00:00   5:06:12.3  
31.   Isak Nordeng Jensen Sortland og Omegn Skiklubb  NOR  10:00:00   5:07:03.1  
32.   John-Vegard Hagen Medlie Sport 1 Alta  NOR  10:00:00   5:07:48.1  
33.   Christer Kristoffersen   NOR  10:00:00   5:08:52.0  
34.   Pål Erland Opgård Tverrelvdalen IL  NOR  10:00:00   5:12:00.8  
35.   Fredrik Schneider Ekrehagen Skole  NOR  10:00:00   5:15:12.4  
36.   Jukka Varrio Espoon Tapiot  FIN  10:00:00   5:15:27.6  
37.   Sven Eriksson KK Team Pohjalainen  FIN  10:00:00   5:15:36.7  
38.   Olaf Olli IL STIL  NOR  10:00:00   5:15:46.7  
39.   Ole Mathis V Hætta Kautokeino IL  NOR  10:00:00   5:16:19.3  
40.   Petri Hänninen oulu  FIN  10:00:00   5:16:23.9  
41.   Dan Robert Johannessen   NOR  10:00:00   5:17:19.4  
42.   Alf Selmer Olaussen Bossekop UL  NOR  10:00:00   5:18:08.2  
43.   Antti Hyvönen   FIN  10:00:00   5:19:13.8  
44.   Juho Torvi   FIN  10:00:00   5:19:53.5  
45.   Arto Kytölä Japoyhtiöt Alajärvi  FIN  10:00:00   5:20:29.8  
46.   Endre Leivdal Medkila skilag  NOR  10:00:00   5:21:19.0  
47.   Steve Sætermo   NOR  10:00:00   5:21:58.5  
48.   Isak Ole J Hætta Kautokeino IL  NOR  10:00:00   5:22:18.6  
49.   Antti-Jussi Pylkkänen Keravan Urheilijat  FIN  10:00:00   5:23:01.9  
50.   Hallgeir Frantzen Burfjord IL  NOR  10:00:00   5:24:10.3  
51.   Jean Francois Abry Dragon dAnnecySandoz  FRA  10:00:00   5:24:45.4  
52.   Esa Torvi Vilomix Finland Oy  FIN  10:00:00   5:24:57.2  
53.   Andre Lehn Johnsen Adresseavisen  NOR  10:00:00   5:27:13.5  
54.   Håvard Nicolaysen   NOR  10:00:00   5:28:13.9  
55.   Tapio Oikarainen     10:00:00   5:28:31.0  
56.   Agnar Eliassen Billefjord IL  NOR  10:00:00   5:30:09.5  
57.   Matti Ruuska   FIN  10:00:00   5:32:02.0  
58.   Kjetil Suhr   NOR  10:00:00   5:32:34.1  
59.   Tomi Maksimainen Juntit OK  FIN  10:00:00   5:32:51.0  
60.   Kari Kuhno   FIN  10:00:00   5:37:39.9  
61.   Knut Bach-Gansmo Nordreisa IL  NOR  10:00:00   5:38:43.2  
62.   Arvid Nikolai Leijon Pedersen Bossekop UL  NOR  10:00:00   5:40:04.5  
63.   Ari Huusko   FIN  10:00:00   5:40:32.5  
64.   Jarl Arne Bertheussen   NOR  10:00:00   5:43:20.0  
65.   Keijo Vaara   FIN  10:00:00   5:45:04.3  
66.   Johan Mathis Hætta Kautokeino IL  NOR  10:00:00   5:45:54.5  
67.   Mikael Tylli   FIN  10:00:00   5:46:09.6  
68.   Geir Kristoffersen Alta kajakklubb  NOR  10:00:00   5:46:24.5  
69.   Artti Antila Kainuun hiihtoseura  FIN  10:00:00   5:46:38.4  
70.   Esa Hämäläinen Turkian Tuiske  FIN  10:00:00   5:47:18.3  
71.   Asle Vidal Silfar  NOR  10:00:00   5:48:57.3  
72.   Martin Manndal Manndalen UIL  NOR  10:00:00   5:49:40.3  
73.   Samuli Tiirikainen Jämsänkosken Ilves  FIN  10:00:00   5:50:01.7  
74.   Jo-Sigve Heitmann IL Frea  NOR  10:00:00   5:50:33.3  
75.   Einar Opgård Tverrelvdalen IL  NOR  10:00:00   5:50:49.8  
76.   Magne Svineng IL Nordlys  NOR  10:00:00   5:53:13.4  
77.   Martin Meyer Sandoz Concept  FIN  10:00:00   5:53:43.4  
78.   Stig Halvard Jørgensen NTNU Bil  NOR  10:00:00   5:55:42.7  
79.   Peter Holenweg Sandoz Concept  SUI  10:00:00   5:57:56.3  
80.   Lauri Mustonen Alatornion Pirkat  FIN  10:00:00   5:58:04.6  
81.   Vilho Lehtoaho Arkkitehtuuritoimisto Lehtoaho  FIN  10:00:00   5:58:19.4  
82.   Claude Michet Dragon D AnnecySandoz  FRA  10:00:00   5:59:33.1  
83.   Bjørn Even Hammari RIL  NOR  10:00:00   6:01:01.2  
84.   Bjørn Gunnar Hansen Alta IF  NOR  10:00:00   6:01:04.2  
85.   Bjørn Malin   NOR  10:00:00   6:03:12.7  
86.   Eirik Hellerud BRODD IL  NOR  10:00:00   6:04:53.3  
87.   Darnien Mermier Dragon dAnnecySandoz  FRA  10:00:00   6:05:43.1  
88.   Per Anders Holen Magnor UL  NOR  10:00:00   6:05:43.4  
89.   Erkki Oinaskallio   FIN  10:00:00   6:07:47.4  
90.   Pentti Reponiemi Muonion Tunturiveikot  FIN  10:00:00   6:08:34.1  
91.   Karsten Persen IL STIL  NOR  10:00:00   6:09:42.2  
92.   Trond Einar Uglebakken   NOR  10:00:00   6:18:00.7  
93.   Harald Persen Sirma IL  NOR  10:00:00   6:23:22.0  
94.   Knut Børsheim   NOR  10:00:00   6:24:21.1  
95.   Magnus Höglin   NOR  10:00:00   6:25:12.9  
96.   Heikki Karjalainen   FIN  10:00:00   6:27:04.4  
97.   Fredrik Helland   NOR  10:00:00   6:28:45.9  
98.   Kjell Iver Suhr   NOR  10:00:00   6:33:59.4  
99.   Philippe Gaugain Dragon dAnnecySandoz  FRA  10:00:00   6:35:28.2  
100.   John Andre Gråwe   NOR  10:00:00   6:35:30.8  
101.   Into Hasa   FIN  10:00:00   6:36:38.4  
102.   Nicolas Rivet   SUI  10:00:00   6:37:44.1  
103.   Idlir Licaj   FRA  10:00:00   6:40:36.3  
104.   Geir Ivar Nedredal   NOR  10:00:00   6:43:03.6  
105.   Ottar Opgård Tverrelvdalen il  NOR  10:00:00   6:43:05.4  
106.   Antti Sukura   FIN  10:00:00   6:44:40.4  
107.   Sergey Gavrilov SÁPMI  RUS  10:00:00   6:45:26.5  
108.   Philippe Caen Dragon dAnnecySandoz  FRA  10:00:00   6:53:51.2  
109.   Juha Näpänkangas   FIN  10:00:00   6:54:13.9  
109.   Heikki Tokola   FIN  10:00:00   6:54:13.9  
111.   Jarkko Hautamäki Oulu Triathlon Cycling  FIN  10:00:00   6:54:39.7  
112.   Tor Egil Rasmussen   NOR  10:00:00   6:57:21.2  
113.   Tero Parikka   FIN  10:00:00   6:57:43.2  
114.   Peter Kling heltri  FIN  10:00:00   7:02:08.9  
115.   Kalle Tjäder Alta IF  NOR  10:00:00   7:02:34.5  
116.   Jouko Kaarteenaho nuts.fi  FIN  10:00:00   7:09:02.7  
117.   Johan Pettersen Maze Ruovddit  NOR  10:00:00   7:15:09.6  
118.   Bernt Øyvind Pettersen   NOR  10:00:00   7:16:00.9  
119.   Juan Carlos Aviles Solis Kvaløysletta Skilag  MEX  10:00:00   7:16:49.2  
120.   Erlend Hanstad Sport1 Alta  NOR  10:00:00   7:17:57.8  
121.   Hiskias Jylkkä   FIN  10:00:00   7:18:00.8  
122.   Aimo Hassinen   FIN  10:00:00   7:18:22.5  
123.   Simen Romsdal Tverrelvdalen Il  SWE  10:00:00   7:18:31.9  
124.   Seppo Korhonen Ounasvaaran Hiihtoseura  FIN  10:00:00   7:23:13.2  
125.   Didier Charles Dragon dAnnecySandoz  FRA  10:00:00   7:24:58.7  
126.   Petri Hannila Länsi-Rajan Rasti  FIN  10:00:00   7:32:11.6  
127.   Roger Karlsen   NOR  10:00:00   7:35:57.6  
128.   Per Magne Bølgen   NOR  10:00:00   7:39:35.0  
129.   Jan-Gustav Kortsen   NOR  10:00:00   7:39:36.2  
130.   Matti Tjäderhane   FIN  10:00:00   7:46:58.4  
130.   Pekka Tjäderhane   FIN  10:00:00   7:46:58.4  
132.   Roy Egil Rørnes IL Stil  NOR  10:00:00   7:47:24.8  
133.   Tarmo Paloniemi Envion  FIN  10:00:00   7:50:00.6  
134.   Roger Manz   SUI  10:00:00   7:53:46.6  
135.   Ralf Hellman   GER  10:00:00   8:35:08.7  
136.   Anton L Dahl Kautokeino IL  NOR  10:00:00   10:14:03.9  
   Are Johan Berstad Aquastructures BIL  NOR  10:00:00   DNS  
   Per Aune Buljo Kautokeino IL Statnett  NOR  10:00:00   DNF  
   Jacob Grønn   NOR  10:00:00   DNF  
   Kaupo Jalasto   EST  10:00:00   DNS  
   Bjørn Oddvar Larsen   NOR  10:00:00   DNF  
   Vesa Luomala Antimarathon tours  FIN  10:00:00   DNF  
   Lasse Mäkitalo   FIN  10:00:00   DNF  
   Kari Paloniemi   FIN  10:00:00   DNF  
   Edmund Persen IL Nordlys  NOR  10:00:00   DNS  
   Morten Skum   NOR  10:00:00   DNF  
   Erik Strøm Lokomotiv Tøyen  NOR  10:00:00   DNF  
   Aimo Taljavirta Järvenpään Pyöräilijät  FIN  10:00:00   DNS  
   Terje Persen IL Stil  NOR  10:00:00   DNF  
| Form of the results:
Suomi Svenska English