7. Saami Ski Race

60km All

Smart Follow

        Starting time Finish
60,0 km
 
1.   Vebjørn Pedersen Nordreisa IL  NOR  11:30:00   2:28:07.7  
2.   Aslak Ole Eira Nordreisa IL  NOR  11:30:00   2:28:08.4  
3.   Håvard Klemetsen Kautokeino IL  NOR  11:30:00   2:28:46.0  
4.   Wille Karhumaa One Way Pro Team  FIN  11:30:00   2:32:32.7  
5.   Thomas Frost Alta IF  NOR  11:30:00   2:38:03.7  
6.   Johannes Helsvig Nilsen Alta IF  NOR  11:30:00   2:41:17.9  
7.   Ole Henrik Somby Sirma IL  NOR  11:30:00   2:42:43.9  
8.   Eirik Dahler Bossekop UL Nordlysbyen Ski  NOR  11:30:00   2:48:14.4  
9.   Morten Eliassen Team Sleazeplan  NOR  11:30:00   2:50:49.2  
10.   Merja Karhumaa One Way Pro Team  FIN  11:30:00   2:52:46.2  
11.   Samu Pietiläinen Länsi-Rajan Rasti  FIN  11:30:00   2:53:56.2  
12.   Aslak Mathis N Eira IL Nordlys  NOR  11:30:00   2:55:56.0  
13.   Laurent Leterouin Dragon D AnnecySandoz  FRA  11:30:00   2:57:06.9  
14.   Pål Andersen Øksfjord IL  NOR  11:30:00   3:01:33.9  
15.   Synnøve Mortensen   NOR  11:30:00   3:04:32.0  
16.   Frithjof Olsen Øksfjord il ski  NOR  11:30:00   3:08:30.4  
17.   Adrian Blake Cooma Ski Club  AUS  11:30:00   3:08:48.3  
18.   Patrick Besson Dragon d AnnecySandoz  FRA  11:30:00   3:11:24.0  
19.   Matti Eira Kautokeino IL  NOR  11:30:00   3:12:43.6  
20.   Ali Männikkö KEVKuolion Visa  FIN  11:30:00   3:18:02.0  
21.   Marius Bauer   GER  11:30:00   3:19:23.1  
22.   Antti Viita LänRa  FIN  11:30:00   3:20:05.1  
23.   Isak Anders Kemi   NOR  11:30:00   3:21:15.2  
23.   Mikkel Anders Kemi Kautokeino IL  NOR  11:30:00   3:21:15.2  
25.   Martti Anttila Rovaniemi  FIN  11:30:00   3:22:18.5  
26.   Mathis Oliver Pentha Kautokeino IL  NOR  11:30:00   3:23:10.7  
27.   Sindre Pedersen Bossekop UL  NOR  11:30:00   3:23:43.9  
28.   Halvdan Heggheim   NOR  11:30:00   3:24:02.5  
29.   Bjørn Agnar Mannsverk   NOR  11:30:00   3:24:03.6  
30.   Leevi Moilanen KuusamonEräVeikot  FIN  11:30:00   3:24:54.2  
31.   Emma Pedersen IL Nordkyn  NOR  11:30:00   3:25:51.6  
32.   Amalie Kristine Triumf Nordreisa IL  NOR  11:30:00   3:25:52.0  
33.   Riikka Mansikkaviita Jalasjärven Jalas  FIN  11:30:00   3:26:55.5  
34.   Mikkel Tornensis Kautokeino IL  NOR  11:30:00   3:31:30.2  
35.   Arve Berntzen Øksfjord IL  NOR  11:30:00   3:33:15.5  
36.   Tor Svendsen Bjørheim OSI Langrenn  NOR  11:30:00   3:36:34.2  
37.   Roar Kjeldsberg   NOR  11:30:00   3:37:28.4  
38.   Taina Syväjärvi Karesuvanto  FIN  11:30:00   3:38:32.3  
39.   Sindre Murud Kautokeino IL  NOR  11:30:00   3:39:55.2  
40.   Heidrun Roksvåg Sandve   NOR  11:30:00   3:40:23.2  
41.   Sami Uusitalo Muonion Kiri  FIN  11:30:00   3:41:27.6  
42.   Tomi Uusitalo Muonion Kiri  FIN  11:30:00   3:41:28.8  
43.   Per Willy Loso Kautokeino IL  NOR  11:30:00   3:41:40.4  
44.   Per-Arne Emaus Nerskogen IL  NOR  11:30:00   3:41:51.4  
45.   John Gustav Gråwe   NOR  11:30:00   3:43:19.7  
46.   Ole Johansen Alta IF  NOR  11:30:00   3:44:28.9  
47.   Mikko Nykänen Muonion Kiri  FIN  11:30:00   3:44:45.5  
48.   Anders Holten Jaro  NOR  11:30:00   3:45:19.0  
49.   Ilona Sipilä IL Nordlys  NOR  11:30:00   3:48:16.9  
50.   Arild Schneider Statens Vegvesen  NOR  11:30:00   3:50:21.4  
51.   Virpi Huotari   FIN  11:30:00   3:52:01.1  
52.   Niina Kangosjärvi   FIN  11:30:00   3:52:16.1  
53.   Jari Kangosjärvi   FIN  11:30:00   3:52:17.8  
54.   Brigitte Howald OLG Herzogenbuchsee  SUI  11:30:00   3:52:28.8  
55.   Andreas Johannes Bauer   GER  11:30:00   3:52:58.0  
56.   Christian Rollin Dragon D AnnecySandoz  FRA  11:30:00   3:55:30.5  
57.   Timo Tiensuu Kempeleen OAY  FIN  11:30:00   3:56:11.2  
58.   Marie-Laure Duchène Dragon d AnnecySandoz  FRA  11:30:00   3:57:29.9  
59.   Armin Vilms   EST  11:30:00   3:58:28.6  
60.   Vegar Robertsen   NOR  11:30:00   3:58:45.2  
61.   John Arne Øxseth Nilut Joavku  NOR  11:30:00   4:00:47.4  
62.   Leif Otterholm Ski Team NH90  NOR  11:30:00   4:02:21.7  
63.   Isabelle Abry Dragon dAnnecySandoz  FRA  11:30:00   4:03:35.5  
64.   Anne Besson Dragon d AnnecySandoz  FRA  11:30:00   4:04:17.7  
65.   Inger-Lise Knutsen   NOR  11:30:00   4:05:40.2  
66.   Ante Niillas Bergstrøm Oskal   NOR  11:30:00   4:07:06.4  
67.   Marthe Haugen Nasta AS  NOR  11:30:00   4:07:50.7  
68.   Jenni Hämäläinen   FIN  11:30:00   4:08:35.6  
69.   Stig Rune Valio Kautokeino IL  NOR  11:30:00   4:10:41.2  
70.   Maria Hasa   FIN  11:30:00   4:10:59.5  
71.   Merja Rauhala   FIN  11:30:00   4:15:35.6  
72.   Alexander Schiander   NOR  11:30:00   4:16:44.3  
73.   Jan Vidar Biti   NOR  11:30:00   4:17:09.6  
74.   Jip Mulder   NED  11:30:00   4:21:41.9  
75.   Aila Hasa   FIN  11:30:00   4:24:04.0  
76.   Meri Rainio   FIN  11:30:00   4:24:35.0  
77.   Matti Loponen AMC Rovaniemi  FIN  11:30:00   4:24:35.2  
78.   Olli Pietilä Hippoksen Maratonkerho  FIN  11:30:00   4:28:06.9  
79.   Svein Egil Hetta   NOR  11:30:00   4:34:19.2  
80.   Hanna Leena Thim Tromsø triathlonklubb  NOR  11:30:00   4:35:15.1  
81.   Yang Hu OSI Langrenn  NOR  11:30:00   4:50:42.0  
82.   Olli Huovinen   FIN  11:30:00   4:51:05.7  
83.   Petri Onikki   FIN  11:30:00   4:55:50.9  
84.   Inger Mudenia   NOR  11:30:00   4:58:12.2  
85.   Kari Hasa   FIN  11:30:00   5:05:03.6  
86.   Jarmo Koskinen   FIN  11:30:00   5:08:31.0  
87.   Markku Halvari Muurolan Kisaveikot ry  FIN  11:30:00   5:11:22.8  
88.   Laura Vilander   FIN  11:30:00   5:11:40.3  
89.   Jan Erik Westen   NOR  11:30:00   5:16:34.8  
90.   Saara Suomalainen   FIN  11:30:00   5:28:44.4  
91.   Matthias Köhler Berber IS  SWE  11:30:00   5:28:53.2  
92.   Tero Salminen Agia Efima Ski Club  FIN  11:30:00   5:30:50.8  
93.   Eeva Salminen   FIN  11:30:00   5:30:51.3  
94.   Raija Pulkkinen   FIN  11:30:00   5:36:21.1  
95.   Pekka Ripatti   FIN  11:30:00   5:36:22.7  
96.   Kati Alm   FIN  11:30:00   5:47:40.1  
97.   Per Ivar Klemetsen Kautokeino IL  NOR  11:30:00   6:01:37.6  
98.   Jan Kristian Fredriksen   NOR  11:30:00   6:01:37.7  
99.   Jouko Muuronen   FIN  11:30:00   6:17:36.7  
100.   Philipp Spillmann   NOR  11:30:00   6:33:20.5  
101.   Vilhelm Söderbaum   NOR  11:30:00   7:02:15.4  
102.   Kjell Elvebakken   NOR  11:30:00   7:02:25.7  
103.   Tiina Davidsainen   FIN  11:30:00   8:51:16.1  
104.   Mari Päätalo   FIN  11:30:00   8:51:23.4  
   Pasi Ruohtula   FIN  11:30:00   DNS  
   Erlend Dancke Sandorf   NOR  11:30:00   DNF  

Classes:

| Form of the results:
Suomi Svenska English