7. Saami Ski Race

Men 30km

Smart Follow

        Starting time Finish
30,0 km
 
1.   Gard Frost Alta IF  NOR  14:00:00   1:21:05.2  
2.   Vesa-Pekka Jurvelin palju.eu  FIN  14:00:00   1:21:25.0  
3.   John Anders Mella Rafsbotn IL  NOR  14:00:00   1:27:55.2  
4.   Tor Oskar Thomassen Alta IF  NOR  14:00:00   1:28:15.3  
5.   Thomas Sandberg Suhr Alta IF  NOR  14:00:00   1:30:19.6  
6.   Arnulf Nilsen Alta IF  NOR  14:00:00   1:30:29.9  
7.   Svein Harald Karlsen Rafsbotn IL  NOR  14:00:00   1:33:44.3  
8.   Aslak Mikkel Bals Kautokeino IL  NOR  14:00:00   1:33:59.2  
9.   Jourdan Régis Dragon D AnnecySandoz  FRA  14:00:00   1:36:26.1  
10.   Ole Andreas Olsen   NOR  14:00:00   1:38:36.9  
11.   Mikkel Andreas Eira   NOR  14:00:00   1:39:33.1  
12.   Mathis Anders H. Sara Kautokeino IL  NOR  14:00:00   1:44:18.9  
13.   Jens Konrad Annfinsen Rafsbotn IL  NOR  14:00:00   1:44:22.1  
14.   Sandvik Sondre Kautokeino IL  NOR  14:00:00   1:45:44.0  
15.   Espen Romsdal   NOR  14:00:00   1:50:17.9  
16.   Runar Hansen Rafsbotn IL  NOR  14:00:00   1:52:44.4  
17.   Lars Pedersen Monti alta if  NOR  14:00:00   1:55:04.3  
18.   Nils Mathis Sara NM Sara Sport  NOR  14:00:00   1:56:43.3  
19.   Glemed Anders Sara Mandalen UIL  NOR  14:00:00   1:56:44.3  
20.   Morten Aarflot   NOR  14:00:00   1:57:05.8  
21.   Petri Sarajärvi palju.eu  FIN  14:00:00   1:58:08.5  
22.   Pekka Karjalainen Rotten Runners  FIN  14:00:00   1:58:52.6  
23.   Timo Jokisuu   FIN  14:00:00   1:59:56.2  
24.   Hannu Peltola   FIN  14:00:00   2:00:01.0  
25.   Julius Strifeldt Bul  NOR  14:00:00   2:02:45.7  
26.   Philippe Peyrat Dragon dAnnecySandoz  FRA  14:00:00   2:07:19.6  
27.   Nils Jørgen Nystø   NOR  14:00:00   2:11:14.5  
28.   Renato Butti   ITA  14:00:00   2:11:59.3  
29.   Ossi Jäntti   FIN  14:00:00   2:17:08.7  
30.   Timo Kurki KKI Kaaresuvanto  FIN  14:00:00   2:21:27.8  
31.   Nils Mathis Eira KIL  NOR  14:00:00   2:22:31.9  
32.   Marius Strifeldt   NOR  14:00:00   2:23:10.4  
33.   Matti Aaltonen   FIN  14:00:00   2:25:07.8  
34.   Janne Kuosmanen   FIN  14:00:00   2:26:50.3  
35.   Joar Eira Rasdal Team Rasdal  NOR  14:00:00   2:31:18.7  
36.   Pekka Mikkonen   FIN  14:00:00   2:35:24.2  
37.   Ask Elvevold   NOR  14:00:00   2:39:20.4  
38.   Tor-Håkon Olsen Tverrelvdalen il  NOR  14:00:00   2:40:12.7  
39.   Miska Kangasniemi Lapin Sudet  FIN  14:00:00   2:44:47.5  
40.   Nils Ante Skum   NOR  14:00:00   2:44:55.8  
41.   Kim Ove Thomassen   NOR  14:00:00   2:53:17.4  
42.   Vladimir Myre Team Rasdal  NOR  14:00:00   3:05:01.0  
43.   Bruno Berlanda Scorza   ITA  14:00:00   3:08:23.5  
44.   Riccardo Fainelli   ITA  14:00:00   3:08:24.8  
45.   Michele Bertorelle   ITA  14:00:00   3:08:25.1  
46.   Väinö Latvala Häjyt  FIN  14:00:00   3:22:00.9  
47.   Mathis Eira kautokeino IL  NOR  14:00:00   3:46:00.3  
48.   Svein Ole Sandvik Kautokeino IL  NOR  14:00:00   3:49:39.2  
   Gianpiero Borea   ITA  14:00:00   DNF  
   Hans Eirik Brox Tromsø Skiklubb Langrenn  NOR  14:00:00   DNS  
   Hans Thomas Brox Tromsø Skiklubb Langrenn  NOR  14:00:00   DNS  
   Espen Eira Kautokeino IL  NOR  14:00:00   DNS  
   Per Inge Eira Kautokeino IL  NOR  14:00:00   DNS  
   Johan Vasara Kautokeino IL  NOR  14:00:00   DNS  
| Form of the results:
Suomi Svenska English