Ski-O World Cup Opening Round at Ylläs 2017-2018, Long

MEN

Smart Follow

        Starting time Intermediate
7,4 km
Intermediate
9,3 km
Intermediate
16,7 km
Intermediate
18,6 km
Intermediate
26,5 km
Finish
26,5 km
 
1.   Andrey Lamov Russian Federation  RUS  11:15:00   28:18 (10)  36:32 (11)  1:04:05 (2)  1:11:24 (1)  1:40:08 (1)  1:40:23  
2.   Gion Schnyder Switzerland  SUI  11:15:00   29:28 (18)  36:46 (15)  1:04:13 (3)  1:12:14 (3)  1:40:46 (2)  1:40:58  
3.   Martin Hammarberg Sweden  SWE  11:15:00   28:12 (4)  35:40 (1)  1:03:36 (1)  1:11:43 (2)  1:40:54 (3)  1:41:07  
4.   Erik Rost Sweden  SWE  11:15:00   28:09 (2)  36:20 (6)  1:04:52 (6)  1:12:24 (4)  1:41:12 (4)  1:41:25  
5.   Lars Moholdt Norway  NOR  11:15:00   29:00 (14)  36:27 (7)  1:05:05 (7)  1:13:07 (8)  1:41:52 (5)  1:42:06  
6.   Markus Lundholm Sweden  SWE  11:15:00   29:27 (17)  37:21 (18)  1:05:30 (11)  1:13:00 (7)  1:41:58 (6)  1:42:11  
7.   Sergey Gorlanov Russian Federation  RUS  11:15:00   29:22 (15)  36:45 (14)  1:04:21 (4)  1:12:26 (5)  1:42:09 (7)  1:42:22  
8.   Jyri Uusitalo Finland  FIN  11:15:00   28:14 (6)  36:28 (8)  1:05:23 (10)  1:12:59 (6)  1:42:23 (8)  1:42:38  
9.   Linus Rapp Sweden  SWE  11:15:00   28:16 (8)  35:41 (2)  1:04:51 (5)  1:13:19 (9)  1:42:54 (9)  1:43:08  
10.   Vladislav Kiselev Russian Federation  RUS  11:15:00   28:17 (9)  36:30 (10)  1:05:55 (12)  1:13:31 (10)  1:43:03 (10)  1:43:18  
11.   Kirill Veselov Russian Federation  RUS  11:15:00   28:08 (1)  36:32 (11)  1:06:05 (13)  1:13:55 (13)  1:43:12 (11)  1:43:27  
12.   Tero Linnainmaa Finland  FIN  11:15:00   29:25 (16)  36:56 (16)  1:05:10 (8)  1:13:33 (11)  1:43:35 (12)  1:43:49  
13.   Stanimir Belomazhev Bulgaria  BUL  11:15:00   28:11 (3)  35:42 (3)  1:06:20 (15)  1:14:40 (14)  1:44:37 (13)  1:44:50  
14.   Janne Hakkinen Finland  FIN  11:15:00   29:34 (20)  37:14 (17)  1:06:26 (16)  1:14:54 (17)  1:44:57 (14)  1:45:11  
15.   Misa Tuomala Finland  FIN  11:15:00   28:15 (7)  36:33 (13)  1:06:49 (18)  1:14:52 (16)  1:45:09 (15)  1:45:23  
16.   Ulrik Nordberg Sweden  SWE  11:15:00   28:22 (12)  36:02 (4)  1:06:16 (14)  1:14:48 (15)  1:45:40 (16)  1:45:55  
17.   Erik Blomgren Sweden  SWE  11:15:00   28:13 (5)  36:29 (9)  1:06:48 (17)  1:15:02 (18)  1:46:26 (17)  1:46:41  
18.   Ville Petteri Saarela Finland  FIN  11:15:00   29:35 (21)  38:11 (23)  1:07:57 (19)  1:16:04 (19)  1:46:53 (18)  1:47:07  
19.   Andrey Grigoriev Russian Federation  RUS  11:15:00   29:31 (19)  38:02 (21)  1:09:04 (21)  1:17:00 (20)  1:47:32 (19)  1:47:45  
20.   Stepan Malinovskii Russian Federation  RUS  11:15:00   30:33 (27)  38:14 (24)  1:09:45 (24)  1:17:55 (22)  1:47:38 (20)  1:47:53  
21.   Tuomas Kotro Finland  FIN  11:15:00   28:20 (11)  36:04 (5)  1:05:15 (9)  1:13:46 (12)  1:48:45 (21)  1:49:01  
22.   Elmeri Toivanen Finland National Group  FIN  11:15:00   30:01 (25)  38:43 (27)  1:10:12 (25)  1:18:33 (24)  1:50:45 (22)  1:51:00  
23.   Jakub Skoda Czech Republic  CZE  11:15:00   28:36 (13)  37:26 (19)  1:09:30 (23)  1:18:35 (25)  1:51:11 (23)  1:51:26  
24.   Eevert Toivonen Finland  FIN  11:15:00   29:58 (23)  38:41 (25)  1:09:13 (22)  1:17:48 (21)  1:51:33 (24)  1:51:50  
25.   Bjornar Kvale Norway  NOR  11:15:00   29:53 (22)  38:03 (22)  1:08:57 (20)  1:18:04 (23)  1:51:52 (25)  1:52:06  
26.   Mattis Jaama Estonia  EST  11:15:00   29:59 (24)  37:54 (20)  1:10:34 (27)  1:19:24 (26)  1:51:59 (26)  1:52:10  
27.   Santeri Aikio Finland National Group  FIN  11:15:00   30:30 (26)  38:41 (25)  1:10:23 (26)  1:19:50 (27)  1:53:30 (27)  1:53:43  
28.   Petr Horvat Czech Republic  CZE  11:15:00   31:08 (29)  39:26 (29)  1:11:37 (28)  1:20:57 (28)  1:54:15 (28)  1:54:29  
29.   Miska Tervala Finland National Group  FIN  11:15:00   31:19 (30)  39:20 (28)  1:13:02 (30)  1:22:18 (30)  1:57:10 (29)  1:57:23  
30.   Radek Laciga Czech Republic  CZE  11:15:00   33:48 (31)  43:07 (31)  1:15:15 (31)  1:24:24 (31)  1:59:08 (30)  1:59:22  
31.   Oyvind Wiggen Norway  NOR  11:15:00   30:45 (28)  39:53 (30)  1:13:00 (29)  1:21:51 (29)  2:02:11 (31)  2:02:32  
32.   Anssi Koirikivi Finland  FIN  11:15:00   37:37 (35)  45:38 (35)  1:17:54 (32)  1:27:38 (32)  2:03:58 (32)  2:04:12  
33.   Francesco Corradini Italy  ITA  11:15:00   35:18 (34)  44:15 (33)  1:20:42 (33)  1:30:44 (33)  2:17:07 (33)  2:17:20  
34.   Noel Boos Switzerland  SUI  11:15:00   34:53 (32)  44:13 (32)  1:22:16 (34)  1:34:16 (34)  2:19:50 (34)  2:20:02  
35.   Roland Fesselhofer Austria  AUT  11:15:00   38:57 (37)  48:56 (37)  1:27:34 (37)  1:40:23 (37)  2:19:50 (34)  2:20:04  
36.   Lukas Deininger Switzerland  SUI  11:15:00   38:33 (36)  48:51 (36)  1:27:30 (36)  1:38:49 (35)  2:23:50 (36)  2:24:06  
37.   Davide Comai Italy  ITA  11:15:00   40:20 (38)  49:47 (38)  1:24:41 (35)  1:40:19 (36)  2:26:41 (37)  2:27:03  
38.   Kevin Hallop Estonia  EST  11:15:00   35:13 (33)  44:54 (34)  1:31:18 (38)  1:49:30 (38)  2:40:08 (38)  2:40:25  
39.   Kostiantyn Marych Ukraine  UKR  11:15:00   54:50 (40)  1:05:20 (40)  1:47:47 (39)  1:58:14 (39)  2:44:56 (39)  2:45:13  
40.   Zoltan Szep Romania  ROU  11:15:00   48:48 (39)  1:00:57 (39)  1:56:35 (40)  2:10:01 (40)  3:05:21 (40)  3:05:40  
   Simion Suciu Romania  ROU  11:15:00                  DQ  
   Jorgen Madslien Norway  NOR  11:15:00                  DNF  
   Nicola Mueller Switzerland  SUI  11:15:00                  DNS  
   Severin Mueller Switzerland  SUI  11:15:00                  DNF  
   Tommi Reponen Finland National Group  FIN  11:15:00                  DNF  
| Form of the results:
Suomi Svenska English