ESOC, JWSOC, EYSOC and WMSOC, Middle distance, 11.2.2017, Imatra, Finland

Men

Smart Follow

          Starting time Intermediate
2,8 km
Intermediate
8,0 km
Finish
12,2 km
 
1.   Lars Moholdt NORNorway  NOR  12:22:00   9:17 (10)  26:15 (3)  37:41  
2.   Kirill Veselov RUSRussian Federation  RUS  12:10:00   8:59 (4)  26:35 (7)  37:44  
3.   Stanimir Belomazhev BULBulgaria  BUL  12:18:00   9:01 (5)  25:58 (2)  37:54  
4.   Andrey Grigoriev RUSRussian Federation  RUS  11:56:00   8:47 (2)  26:24 (4)  38:04  
5.   Sergey Gorlanov RUSRussian Federation  RUS  11:48:00   8:38 (1)  25:06 (1)  38:05  
6.   Martin Hammarberg SWESweden  SWE  12:08:00   9:04 (6)  27:09 (11)  38:10  
7.   Erik Blomgren SWESweden  SWE  11:54:00   8:54 (3)  26:49 (8)  38:12  
8.   Ville Petteri Saarela FINFinland  FIN  12:06:00   9:19 (12)  26:31 (6)  38:13  
9.   Tero Linnainmaa FINFinland  FIN  11:46:00   9:13 (9)  27:02 (10)  38:21  
10.   Vladimir Barchukov RUSRussian Federation  RUS  11:52:00   9:17 (10)  26:29 (5)  38:22  
11.   Oeyvind Watterdal NORNorway  NOR  11:44:00   9:04 (6)  28:07 (16)  38:37  
12.   Eduard Khrennikov RUSRussian Federation  RUS  12:14:00   9:08 (8)  27:01 (9)  38:41  
13.   Tuomas Kotro FINFinland  FIN  11:50:00   9:27 (13)  28:25 (23)  38:47  
14.   Ulrik Nordberg SWESweden  SWE  12:16:00   10:12 (28)  28:20 (22)  39:09  
15.   Erik Rost SWESweden  SWE  12:12:00   9:55 (22)  27:43 (12)  39:29  
16.   Janne Hakkinen FINFinland  FIN  11:58:00   9:46 (20)  28:06 (15)  39:30  
17.   Andris Kivlenieks LATLatvia  LAT  11:22:00   9:45 (18)  28:25 (23)  39:42  
18.   Misa Tuomala FINFinland  FIN  11:40:00   9:33 (15)  28:12 (18)  39:54  
19.   Radek Laciga CZECzech Republic  CZE  11:16:00   9:52 (21)  28:16 (21)  39:57  
20.   Aleksi Karppinen FINFinland  FIN  10:46:00   10:10 (27)  28:13 (19)  40:16  
21.   Markus Lundholm SWESweden  SWE  12:04:00   9:56 (23)  27:50 (13)  40:25  
22.   Mattis Jaama ESTEstonia  EST  11:32:00   9:43 (17)  28:09 (17)  40:52  
23.   Peter Arnesson SWESweden  SWE  11:42:00   9:38 (16)  28:02 (14)  41:14  
24.   Jakub Skoda CZECzech Republic  CZE  11:26:00   9:32 (14)  28:30 (25)  41:17  
25.   Even Toomas ESTEstonia  EST  11:20:00   9:59 (24)  30:05 (28)  41:20  
26.   Raivo Kivlenieks LATLatvia  LAT  12:00:00   10:22 (30)  28:51 (26)  42:23  
27.   Sandro Truttmann SUISwitzerland  SUI  11:28:00   9:45 (18)  28:13 (19)  42:27  
28.   Andrey Lamov RUSRussian Federation  RUS  12:20:00   13:40 (45)  31:46 (33)  43:09  
29.   Andrin Kappenberger SUISwitzerland  SUI  11:12:00   11:13 (38)  31:53 (34)  43:17  
30.   Oyvind Wiggen NORNorway  NOR  11:06:00   10:05 (25)  29:28 (27)  43:26  
31.   Petr Horvat CZECzech Republic  CZE  11:10:00   10:52 (36)  32:11 (35)  44:20  
32.   Vojtech Matus CZECzech Republic  CZE  10:48:00   10:43 (34)  30:57 (31)  44:33  
33.   Nerijus Sulcys LTULithuania  LTU  11:36:00   10:40 (33)  30:46 (29)  44:39  
34.   Andrej Gerasimov LTULithuania  LTU  10:54:00   10:37 (32)  30:54 (30)  45:02  
35.   Anssi Koirikivi FINFinland  FIN  10:42:00   10:26 (31)  32:20 (36)  45:08  
36.   Michal Argalas CZECzech Republic  CZE  11:04:00   10:19 (29)  32:33 (38)  45:15  
37.   Simion Suciu ROURomania  ROU  11:38:00   10:08 (26)  31:25 (32)  45:32  
38.   Klaus Csucs ROURomania  ROU  11:02:00   11:01 (37)  32:58 (39)  45:51  
39.   Vitalijus Petrulis LTULithuania  LTU  11:14:00   11:28 (39)  32:27 (37)  46:28  
40.   Rimmo Room ESTEstonia  EST  10:36:00   13:49 (46)  36:47 (45)  49:49  
41.   Bjornar Kvale NORNorway  NOR  11:18:00   13:13 (44)  35:14 (41)  50:43  
42.   Roland Fesselhofer AUTAustria  AUT  10:52:00   12:28 (41)  34:20 (40)  51:06  
43.   Artem Stryzhak UKRUkraine  UKR  11:24:00   10:48 (35)  35:48 (42)  51:12  
44.   Andres Saal ESTEstonia  EST  10:40:00   12:37 (42)  35:56 (43)  51:22  
45.   Oleksandr Kalinkin UKRUkraine  UKR  10:56:00   12:19 (40)  36:38 (44)  52:41  
46.   Johann Kugler AUTAustria  AUT  11:34:00   12:49 (43)  36:53 (46)  52:53  
47.   Zoltan Szep ROURomania  ROU  10:34:00   14:46 (48)  41:58 (48)  55:29  
48.   Yuriy Rasko UKRUkraine  UKR  10:32:00   13:56 (47)  39:56 (47)  55:50  
49.   Edward Despard USAUnited States  USA  10:30:00   14:55 (49)  47:54 (49)  1:11:22  
   Lars Beglinger SUISwitzerland  SUI  10:38:00         DNF  
   Regimantas Kavaliauskas LTULithuania  LTU  10:44:00         DNS  
   Nauris Raize LATLatvia  LAT  10:50:00         DNF  
   Margus Hallik ESTEstonia  EST  10:58:00         DQ  
   Adrian Owens USAUnited States  USA  11:00:00         DQ  
   Ilmar Udam ESTEstonia  EST  11:08:00         DQ  
   Yury Yazykou BLRBelarus  BLR  11:30:00         DQ  
   Jyri Uusitalo FINFinland  FIN  12:02:00         DNF  
| Form of the results:
Suomi Svenska English